Öne Çıkanlar Kömür Dağıtımı Telefon Hırsızı Adıyaman Yunus Emre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 5 Nisan Avukatlar Tıp Fakültesinde İlk Dersi Rektör Gönüllü Verdi

Afete Acil Buluş
Deprem gibi doğal afetlerde kısa bir sürede kurulabilen katlanabilir barınma ünitesi dikkat çekiyor.

Hekim Holding'e ait Prefabrik Yapı A.Ş., tarafından üretilen tamamı acil barınma ihtiyaçları için özel olarak tasarlanmış yeni ürün büyük ilgi görüyor. Farklı büyüklüklerde üretilen katlanabilir barınma ünitesi. 14 adeti bir TIR'a sığacak şekilde tasarlanırken, üniteler, normal durumların dışında, özellikle deprem gibi doğal afetlerde bölgeye ulaştıktan sonra 2 dakika içerisinde kurulup yaşamsal ihtiyaçları karşılayabilecek hale getirilebiliyor.

Konuyla ilgili bilgi veren Prefabrik Yapı A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Özlem Oğuzoğlu, afet öncesi ve sonrası, en önemli acil ihtiyaçların başında gelen ve profesyonel desteğe gerek duyulmadan 2 dakika içerisinde kurulabilen katlanabilir barınma ünitesinin, farklı büyüklüklerde üretilebileceğini ve istenirse ıslak hacim modüllerinin de sisteme kolaylıkla entegre edilebileceğini belirtti. Bir TIR'da 14 adet barınma ünitesinin taşınabileceğini vurgulayan Oğuzoğlu, hızlı üretim, hızlı montaj ve çoklu nakliye kriterlerini tasarım sürecinde yol gösterici olduğunu söyledi.

Afet sonrası barınma ihtiyacı dışında kriz sürecinin yönetim aşamasında ihtiyaç duyulan kriz merkezi, derslik, hastane ve benzeri gibi yapılar için de geliştirdikleri çözümleri vurgulayan Özlem Oğuzoğlu, içi içe geçen ve hacminin 3 katı kadar büyüme özelliğine sahip konteyner ünitelerinin yurt içi ve yurt dışından yoğun ilgi gördüğünü kaydetti.

Genel Müdür Yardımcısı Özlem Oğuzoğlu, "Afet sonrası malzeme depolama ihtiyacı için depo ve hangar amaçlı kullanılan yeni üniteler de katlanabilir ve hızlı üretim, hızlı kurulum prensibiyle tasarlandı. Hal böyle olunca geniş açıklıklı ve talep edilen yükseklikte depo alanları da kolaylıkla oluşturulabiliyor" diye konuştu.

Tek katlı ve dubleks olarak dizayn edilen konteynerler; afet esnasında insanlara en kısa sürede barınma (konut), okul, sağlık ünitesi ve afet kriz birimleri vs. hizmetlerini karşılamayı amaçlıyor. Hızlı çoklu nakil ve nakilden sonra teknik bilgisi olmayan insanlar tarafından bile pratik bir şekilde hızlı kurulum gerçekleşebiliyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner280