banner281
Öne Çıkanlar Adıyaman haberleri Adıyaman Gündem Haber Güncel Adıyaman haber

Adıyaman İl Müftülüğü
Adıyamanlılar Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla sahabe Saffan bin Muattal Hz. Türbesi'ne akın etti.
TRT den canlı yayınlanan Kutlu Doğum Programı Yurt Genelinde İlgiyle takip edildi.

Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla çok sayıda kişi sahabe Saffan Bin Muattal Türbesi'ni ziyaret etti. Vatandaşlar türbede dua ederken, yoğun ilgi nedeniyle türbe yolunda uzun araç kuyrukları oluştu.
Adıyaman'ın Samsat ilçesinde bulunan Sahabe Safvan b. Muattal kabrinde, sunuculuğunu Reha Yeprem'in yaptığı Adıyaman İl Müftülüğü, Samsat İlçe Müftülüğü ve SEMA-DER tarafından organize edilen kutlama programı Mısırlı Kari, Hafız Hani Hasan Ahmed Radwan tarafından okunan Kuran'ı Kerim tilaveti ile başladı.

Programın ilk bölümünde protokol üyelerinin konuşmaları yer aldı. İlk olarak konuşan Samsat Müftüsü Kamil Ruhi Albayrak, 'Sahabe Projesi'nin fiili olarak başlayacağı bir Kutlu Doğum Haftası olması temennisinde bulundu. Samsat Belediye Başkanı Yusuf Fırat ise, programa destek verenlere teşekkür etti.

Adıyaman Müftüsü Mehmet Ali Öztürkçü, İslam Dini'ndeki kardeşlik duygusunun ne anlama geldiğini anlattı ve kardeşliğin birleştirici olduğunu dile getirdi. Müftü Mehmet Ali Öztürkçü, defalarca hacca gittiğini ve kalabalığı görünce gözlerinin yaşardığını belirterek, kalabalığın Arafat'ı anımsattığını söyledi. Öztürkçü, sahabede Kutlu Doğum Haftası etkinliklerinin yapılmasının programa ayrı bir özellik, ayrı bir tat kattığını ifade etti. Adıyaman Müftüsü Mehmet Ali Öztürkçü, bu kalabalığı görmekten büyük mutluluk duyduğunu belirterek Hazreti Muhammed'in kutlu doğumunu bu program ile başladıklarını, ay sonuna kadar programların coşkulu bir şekilde devam edeceğini söyledi.


Adıyaman Belediye Başkanı Necip Büyükaslan ise, Hazreti Muhammed'in (S.A.V) yol arkadaşı bir sahabenin makamında toplanmanın güzelliklerinden bahsetti.

Vali Ramazan Sodan ise, Hazreti Muhammed'in (S.A.V) iyi tanınması ve çocuklara iyi tanıtılması gerektiğini söyledi. Adıyaman Valisi Ramazan Sodan ise Peygamber efendimizin barış ve kardeşliğe o dönemden itibaren önem verdiğini vurgulayarak şöyle konuştu:

"Ülkemizde 1989 yılından beri kutlanan kutlu doğum haftası vatandaşlarımız arasında birlik beraberlik sevgi kardeşlik yardımlaşma ve dayanışma duygularının güçlenmesine vesile olmaktadır. Kutlu doğum haftası denildiğinde Hasreti peygamberi anlamak akla gelir. O bizler için adeta yaşayan rahmet ve sevgi peygamberidir. İnsanlığın kurtuluşu için gönderilen son peygamberdir. O'nun doğduğu gece insanlığın kurtuluşu için çok hayırlı bir gecedir. O gecenin sabahı feyizli bir sabahtır. İnsanlık için yep yeni bir gün doğmuş, aydınlık bir devir açılmıştır. Sevgili peygamberimizin gönderilişi yüce Allah'ın biz insanlara en büyük nimetlerinden biridir. Peygamber efendimizin doğumu sıradan bir doğum değildir. Bu kutlu doğum dünyada bir çok şeyin gelişip değişmesine neden olmuştur."


Daha sonra Türkmenistan, Pakistan ve Uganda'dan gelen yabancı uyruklu gençler, ilahiler seslendirdi. Serdar Tuncer'in sunumu ile gerçekleştirilen programda Ömer Karaoğlu, söylediği şiirlerle programa renk kattı.

Türkiye Diyanet Vakfı 2. Başkanı Mazhar Bilgin, 'Kardeşlik Ahlakı ve Hukuku' konulu konferans verdi. Mazhar Bilgin, Hazreti Muhammed'in (S.A.V) hak, adalet, doğruluk, kardeşlik dininin peygamberi olduğunu, doğumundan vefatına kadar her anının kayıt altına alındığını söyledi.

Bilgin, 14 asırdır Kur'an-ı Kerim'in bir harfinde değişiklik yapılmadığını dile getirerek, hangi ırktan, hangi ülkeden olursa olsun insanların Ezan-ı Muhammediye'de birleştiğini kaydetti.

Daha sonra Türkiye Diyanet Vakfı tarafından programa katkı sunanlara teşekkür plaketi verildi. Ardından çocukların dilinden hadisler seslendirildi, Grup Dergah ve Grup Ravza tarafından ilahi dinletileri sunuldu.

Program, Makedonya, Türkmenistan, Uganda ve Pakistan'dan gelen Türk Okulları öğrencilerinin enstrüman ve ilahileri ile devam etti. Programın sonunda ses sanatçısı Ömer Karaoğlu konser verdi. Ayrıca programda emeği geçenlere plaket verildi.
 
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner280