banner281
Öne Çıkanlar Adıyaman haberleri Gündem Haber Adıyaman Güncel Adıyaman haber

Bel Fıtığına Bitkisel Çözüm!
Bel fıtığına bitkisel tedavi uygulanması gerektiğini vurgulayan Yetkin Şifalı Bitkiler ve Baharat Dünyası İşletmecisi Ercan Yetkin bel fıtığının tanımını şöyle yaptı; “ Bu disk iç ve dış tabaka olmak üzere iki kısımdan oluşur. Dıştaki tabakanın yapısı bozulunca içte bulunan yumuşak tabaka dışarıya doğru taşar. Bu taşan (fıtıklaşan) kısım omurilik kanalındaki sinirlere baskı yapar ve bu sinirleri sıkıştırır. Bazen de bu fıtıklaşan bölgeden kimyasal maddeler salgılanır ve ağrı hissedilir. Bu şekilde ortaya çıkan hastalığa bel fıtığı denir” dedi.
 
Yetkin, bel fıtığına iyi gelen bitkisel karışımı şöyle sıraladı: “
150 gr. Kuru incir
 50 gr. Kuru bamya
    4 su bardağı su ilave edilecek su çekene kadar kısık ateşte pişecek,
 
 100 gr. Çam balı,
   50 gr. Kuru nane
     1 fincan zeytin yağı
     1 fincan taze sıkılmış limon suyu ilave edilecek.
 
 Yukarıdaki iki karışım macun haline getirilip bir defa belin ağrıyan kısmına krem gibi sürülüp sargı bezi ile bağlanır.
 Bu tertip belde 3 gün kalır. Üçüncü günden sonra banyo yapılıp iyice kuruladıktan sonra belin ağrıyan kısmına 15 20 dakika incitmeden masaj yapılır.
Masajdan sonra bele 3 adet bel yakısı çapraz olarak ağrıyan kısmına yapıştırılır”
 
 Bu karışımı uyguladıktan sonra tavsiyelerde bulunan Ercan Yetkin sözlerini şöyle tamamladı: “ Bunun için hiç bir zaman ağır yük kaldırmamaya özen göstermek gerekir. Vücudun yapısına ters gelen hareketlerden kaçınmalıyız. Beli kullanarak eğilmek yerine çömelip yani dizlerimizi kırıp eğilmek gerekir. Bir yerden bir şey alırken olabildiğince alacağımız cisme yaklaşmak gerekir. Uzanarak bunu denemek yanlıştır. Hareketsiz bir yaşam tarzından kaçınmamız lazım. Bel kaslarını güçlendirici egzersizler (sağlıklı iken yapılan) çok faydalıdır. Fakat bunları yapmak bel fıtığı olmayacağımız anlamına gelmez. Genetik faktörler, kişiye ait durumlar da bu hastalığın oluşmasında rol oynar” dedi.

Haber: Fatih ERTÜRK

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner280