banner344

Adıyaman Barosundan ‘Kadına Yönelik Şiddet’ Açıklaması

Adıyaman Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu üyesi Duygu Ketenci, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle basın açıklaması yaptı.Adıyaman Barosunda komisyon adına basın...

Adıyaman Barosundan ‘Kadına Yönelik Şiddet’ Açıklaması

Adıyaman Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu üyesi Duygu Ketenci, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle basın açıklaması yaptı.Adıyaman Barosunda komisyon adına basın...

25 Kasım 2017 Cumartesi 16:49
85 Okunma
Adıyaman Barosundan  ‘Kadına Yönelik Şiddet’ Açıklaması

Adıyaman Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu üyesi Duygu Ketenci, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle basın açıklaması yaptı.

Adıyaman Barosunda komisyon adına basın açıklaması yapan Adıyaman Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu üyesi Duygu Ketenci, kadına yönelik şiddetin arttığına vurgu yaptı.

Duygu Ketenci, kadına yönelik şiddet karşı mücadele yöntemlerini tartışılırken, kadına yönelik şiddetin hayatın diğer alanlarında yaşanan şiddetten bağımsız olarak ele alınması durumunda mücadelenin etkisiz kalmasına yol açacağı gerçeğini dikkate almak gerektiğini söyledi.

Ketenci açıklamasında, “Kadına yönelik şiddetle mücadele için ulusal eylem planları yapılmasına rağmen, ülkemizde kadına yönelik şiddetin arttığı görülmektedir. Kadınlarımız, kız çocuklarımız her alanda eğitim, yaş, sosyo-ekonomik durum ayırt etmeksizin şiddet görmekte, tacize, tecavüze uğramakta, sakat kalmakta ve öldürülmektedir. Yasalarımızda yapılan değişikliklerin kadına yönelik şiddeti azaltmaya yetmediği, hatta en önemli insan hakkı olan yaşam hakkını ihlal eden öldürme filinin çok arttığı bir gerçektir. Bu artışın önemli bir nedeni de ülkemizde mevzuatla uygulama arasındaki yetersizliktir. Mücadelede sonuca varılmak isteniyorsa devletin bu soruna odaklanması gerekmektedir. Öncelikle kadına yönelik şiddetin kadının sosyal hayata katılımını engelleyen sosyal bir olgu olduğunun kabulüyle, mücadeleyi şiddet uygulandıktan sonraki mücadele yerine, şiddetin uygulanmasının önüne geçilmesi yönündeki mücadele yöntemlerine ağırlık vermemiz gerekmektedir. Bu nedenle kadına yönelik şiddetin önlenmesi için devletin çok yönlü, bütüncül politikalar üretmelidir. Bunun yanında bu mücadelenin toplumsal düzeyde ortak ve kararlı bir şekilde yürütülmesi, her şeyden önce kadının birey olduğunun kabulünü sağlayacak toplumsal zihniyet dönüşümünün sağlanması zorunludur. Kadınlara yönelik şiddeti doğuran ve sürekli hale getiren olumsuz tutum ve davranışları ortadan kaldırmak için cinsiyet eşitliği ve kadına yönelik şiddetle ilgili sosyal farkındalık oluşturmak, zihniyet değişikliği yaratarak bireylerin ve toplumun kadına bakış açısını dönüştürmek zorunluluktur” dedi.

Son Güncelleme: 25.11.2017 19:06
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner346

banner343

banner293

banner323