banner354
banner368

Toplu Sözleşme Yargıya Taşındı

Türk Enerji-sen Adıyaman İl Temsilcisi Ümit Çevik, Türkiye Kamu-sen’in Toplu Sözleşme Hükümlerini Yargıya Taşıdığını Kaydetti.

Toplu Sözleşme Yargıya Taşındı

Türk Enerji-sen Adıyaman İl Temsilcisi Ümit Çevik, Türkiye Kamu-sen’in Toplu Sözleşme Hükümlerini Yargıya Taşıdığını Kaydetti.

21 Eylül 2016 Çarşamba 18:27
80 Okunma
Toplu Sözleşme Yargıya Taşındı

Türk Enerji-Sen Adıyaman İl Temsilcisi Ümit Çevik, Türkiye Kamu-Sen’in toplu sözleşme hükümlerini yargıya taşıdığını kaydetti.
Basın açıklaması yapan Türk Enerji-Sen Adıyaman İl Temsilcisi Ümit Çevik, uygulanmayan toplu sözleşme kararlarının bir an önce hayata geçirilmesi için dava açtıklarını söyledi.
Kamu çalışanlarının hak ve menfaatlerini masada bırakanların enkazlarını Türkiye Kamu-Sen kaldırdığını savunan Türk Enerji-Sen Adıyaman İl Temsilcisi Ümit Çevik, “3. Dönem toplu sözleşme olarak adlandırılan toplu sözleşmenin imzasından itibaren bir yıl, yürürlük tarihinden itibaren ise dokuz ay süre geçmiştir.
2010 yılında anayasa değişikliği ile kamu görevlilerinin sendikal hayatına giren toplu sözleşmenin artık mutlak nitelik taşıdığı, tarafların toplu sözleşme hükümlerini de kararlaştırılan hususlara uyması zorunluluğu olduğu ortaya çıkmış ve bu durum anayasal hükümle güvence altına alınmıştır. Ancak gelinen süreçte kaynağı çalışma hayatının sorunlarından çıkan ve bu sorunların çözümü için toplu sözleşme haline gelen hükümlerin taraflarca değersizleştirildiği tüm çıplaklığı ile ortadadır. Derhal hayata geçmesi için yeniden ayrıca bir düzenleme yapılması gerekmeyen hükümlerin toplu sözleşmelerin dahi gerisine düştüğü açıktır. Bu durumun izahını, çalışanların lehine kazanım elde ettiğini iddia edenlerin kamuoyuna açıklaması artık bir gereklilik arz etmektedir. Toplu sözleşme ile alınan kararların arkasında duramayanların artık kamu çalışanlarının hak ve menfaatlerini savunmaktan çok uzak bir noktada oldukları aşikardır” dedi.
Çevik açıklamasının devamında, “Attıkları imzalara sahip çıkmayanlar bunun bedelini mutlaka ödemelidir. Kamu çalışanları kendilerini masada pazarlayan bu zihniyete gereken cevabı vermelidir. Bu sendikal anlayışın bıraktığı enkazları kaldırmak yine Türkiye Kamu-Sen’e düşmektedir. Türkiye Kamu-Sen, sendikal sorumluluğu çerçevesinde bu konuda açılan ilk dava olarak tarihin kayıtlarına geçirmiştir” ifadelerini kullandı.

Son Güncelleme: 21.09.2016 21:52
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner346

banner357