banner368

Doğuştan veya sonradan oluşan vücut noksanı olanlara özürlü deriz, engelli deriz, sakat deriz. Oysa asıl engelliliğin dış görünüşümüzde fark edilebilen bir eksiklikten ziyade ruhumuzda, beynimizde olduğunu pek düşünmeyiz. Hemen şunu söyleyeyim ki, bu yazımız öncekilere göre biraz uzadı, farkındayım. Başarılar uzun olunca, haliyle yazısı da uzun oluyor. Lakin öyle inanıyorum ki okunması uzun olmaz.

Şimdi, kişisel gelişim derslerinde dahi model olabilecek Adıyamanlı bir genç kızımızın öncelikle ailesinin katkısıyla aldığı özel eğitimler ve hedefe endeksli çalışması ile elde ettiği başarılarla, Dünya’da Türkiye olarak, Türkiye’de de Adıyamanlı olarak göğsümüzü nasıl kabarttığından söz edeceğim:

Ceyda Pala, Almanya’nın Delmenhorst kentinde yaşayan Adıyamanlı bir ailenin ilk çocuğu… Annesi ve iyi derecede bilgisayar kullanıcısı olan babası Mehmet Cevher Pala, eğitimin önemini iyi bilen sorumluluk sahibi birer ebeveyn… Doğuştan tam görme engelli olarak dünyaya gelen sadece aydınlık ve karanlığı fark edebilen Ceyda için (ki bu yeteneğini zamanla kaybetmiş), okul eğitiminden ziyade 0-6 yaş arası eğitimin daha önemli olduğunu belirten doktorların tavsiyesi üzerine henüz 1,5 yaşındayken özel bir eğitmen, haftada iki defa evine gelerek oyuncaklarla oynamayı, öğrenmesi gereken nesneleri elleriyle dokunarak öğretmeye başlar ve bu üç yaşına kadar devam eder. Üç yaşından sonra kendisi gibi engelli üç çocukla beraber özel bir grupta anaokuluna başlar. Üç yıl süren anaokulu sürecinde eğitim programını organize eden ve sürekli aileyle iletişim halinde olan görme engelliler için özel eğitim almış bir öğretmen haftada iki gün anaokulunu ziyaret ederek eğitmenlerle birlikte koordineli bir eğitim sürecine destek olur. Bu çok tecrübeli öğretmenin tavsiyesi üzerine Ceyda normal bir ilkokula başlar. Öğretmen Ceyda´nın eğitimini başarılı şekilde tamamlayabilmesi için yine haftada bir gün okula gelerek öğretmenlerle ve okul yönetimi ile koordineli çalışmalar yürütür.

Ceyda henüz anaokulunda iken kabartma yazıda kullanılan alfabeyi öğrenmeye başlar ve ilkokul 3. sınıfa kadar kabartma yazı yazan daktiloya benzeyen bir makineyle, bu arada evde öğretmeninin ve babasının yardımıyla on parmak bilgisayar öğrenerek 4. sınıftan beri özel donanımlı laptopu ile eğitimine devam eder.

Gençlerin bilgisayarda on parmak yazı yazmalarını geliştirmek ve bu alanda en iyileri seçmek için her yıl düzenlenen Alman Federal Gençlik yazma yarışmalarına daha 9 yaşındayken 2011 yılında ilk defa katılan Ceyda kendi yaş grubunda ve sadece beşi görme engelli tam 18 bin kişinin katıldığı yarışmaya, son anda haberleri olduğundan fazla hazırlanamamasına karşın bir dakikada 161 karakteri üç hata ile yazmayı başararak Aşağı Saksonya Eyaletinde birinci ve Almanya genelinde ise 10’uncu olur.

Bu gençlik yarışmalarında yarışmacılar 10 dakika boyunca olabildiğince fazla karakteri en az hatayla yazmaya gayret etmektedir. Yarışma sonucunda yazılan karakter sayısı 10’a bölünerek bir dakikada yazılan karakter sayısı elde edilmekte ve yarışma sonuçlarını bu bir dakikada yazılan karakter sayısı ve hata sayısı belirlemektedir.

2012 yılındaki aynı yarışmada bir dakikada 217 karakter yazarak yine Eyalet 1.ncisi ve Almanya 6.ncısı olur.

2013 yılında aynı yarışmada bir dakikada 221 karakter yazarak Eyalet ve Almanya 2.si olur. Ceyda’nın bu başarısını gören dernek yetkilileri her yıl düzenli olarak Almanya’nın değişik şehirlerinde yapılan ve çeşitli yaş gruplarında ortalama 300 kişinin katıldığı Almanya şampiyonasına katılması gerektiği kanaatine varırlar. Almanya şampiyonasında farklı olarak yarışmacılar 30 dakika boyunca olabildiğince fazla karakteri yazmaya gayret etmektedir. Yarışma sonucunda yazılan karakter sayısı 30’a bölünerek bir dakikada yazılan karakter sayısı elde edilmekte ve yarışma sonuçlarını bu bir dakikada yazılan karakter ve yapılan hata sayısı belirlemektedir. Henüz 11 yaşındayken iki ayrı kategoride Almanya şampiyonasına katılır. 30 dakikalık hızlı yazma kategorisinde bir dakikada 229 karakter yazarak Almanya 10.su ve 10 dakikalık mükemmel yazmada dakikada 253 karakter yazarak Almanya 5.si olur. Yine bu yarışmada ayrıca içerisinde bulunduğu ekip Almanya 3.ncüsü olur ve ilk bronz madalyasını kazanır.

On iki yaşında 2014 yılında bir dakikada 299 karakteri sıfır hata ile yazarak gençlik yazma yarışmasında Almanya genelinde 1.nci, yine aynı yıl katıldığı Almanya şampiyonasında hızlı yazmada 314 karakterle Almanya 5.ncisi ve mükemmel yazmada 328 karakterle Almanya öğrenci kategorisinde ilk defa Almanya şampiyonu olarak ilk altın madalyasını alır.

2015 yılından bugüne kadar her yıl düzenli olarak on binlerce yarışmacının katıldığı Gençlik Yazma yarışmalarına katılan Ceyda sırasıyla bir dakikada 379, 383, 398, 464 ve 415 karakter yazarak 10 dakikalık hızlı yazmada ve yeni öğrendiği altı nokta Almanca kısaltma yazı (Steno) sırasıyla 80, 100, 130 ve yine 130 hece yazarak hem hızlı yazmada hem de Almanca kısaltma yazmada kendi yaş grubunda Almanya birinciliğini elinde tutar.

Yine 2015 yılından beri düzenli katıldığı Almanya şampiyonalarından öğrenci kategorisinde 30 dakikalık hızlı yazmada 389 Karakterle, ayrıca 10 dakikalık mükemmel yazmada 417 karakterle, ilaveten Almanca kısaltmada (Steno) 90 hece ile ve Kombinasyon değerlendirmede olmak üzere dört farklı dalda dört defa Almanya şampiyonu olur.

2016’da, 30 dakikalık hızlı yazmada 410 karakterle ve ayrıca Almanca kısaltmada (Steno) 100 hece ile iki defa Almanya şampiyonu,

2017’de, 30 dakikalık hızlı yazmada 430 karakterle ve ayrıca 10 Dakikalık Mükemmel yazmada 410 karakterle iki defa Almanya şampiyonu olur.

Her iki yılda bir dünyanın değişik ülkelerinde,  2017 yılında da Berlin’de düzenlenen 51.Dünya şampiyonasına 26 ülkeden 500’ün üzerinde yarışmacıyla beraber üç ayrı kategoride 15 yaşında ilk defa katılarak 30 dakikalık hızlı yazmada 401 karakterle Dünya 2.ncisi, Protokol yazmada Dünya 2.ncisi, Duyduğunu yazmada Dünya 3.ncüsü olur ve toplam değerlendirmede Dünya 3.ncüsü olarak iki gümüş ve iki bronz madalya kazanır.

2018’de, 30 dakikalık hızlı yazmada 401 karakterle Almanya 3.ncüsü, 10 dakikalık Mükemmel yazmada 361 karakterle Almanya 2.ncisi, İngilizce kısaltmada (Steno) 90 hece ile Almanya şampiyonu, Kombinasyon değerlendirmede Almanya 3.ncüsü olur.

Ceyda Almanya ve Dünya şampiyonalarında gören rakiplerini de geride bırakarak 8 altın,4 gümüş ve 5 bronz madalya kazanarak madalya sayısını 17’ye çıkarır. Bu arada gerek okul eğitimini başarılı bir şekilde tamamlaması ve gerekse engelsiz bir yasam sürmesi için her alanda Ceyda’ya destek olan ailesinin bu yarışmalardaki tüm masraflarını karşıladığını da belirtelim.

Şimdi 17 yaşında olan ve bu yıl düz liseden mezun olacak Ceyda hukuk veya yabancı dil okumak istiyor. Küçüklüğünden beri müziğe ilgisi olup kulaktan duyarak org çalmayı, öğrendiği kabartma yazı notalar yardımıyla ve yine kendisi gibi gözleri görmeyen bir piyanistten aldığı özel derslerle piyano çalmayı da öğrenen Ceyda yaklaşık üç yıldır şan dersleri almakta… Az da olsa boş kalan zamanlarında ise müzik dinliyor, yüzüyor, kitap okuyor ve arkadaşlarıyla bir araya geliyor.

                Ceyda Pala’ya önerim; okumayı düşündüğü iki lisans eğitiminin adı arasındaki “veya”yı “ve” yapması… Çünkü küreselleşen dünyamızda iyi bir hukukçu olmak için aynı zamanda çok iyi İngilizce bilmek gerekiyor… Kısa arayla da olsa ikisini birden başaracağına inanmamak elde değil...

Ha… Tatil için 2014 yılı Ağustos ayında memleketine gelen Ceyda’ya elektronik “gören göz cihazı” hediye eden Adıyaman Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünün bu katkısını da hatırlatmış olalım.

                İyi ki varsın Ceyda Pala!

                İyi ki varsınız Pala ailesi…

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner369

banner377