Hükümetin son büyükşehirler yasasının ardından çıkarılan Bütünşehirler yasası için çalışma ismi geçen ilk iki ilden bir tanesi olan Adıyaman’da kimse ‘bütünşehir’in artıları ve eksileri hakkında fikir sahibi değil. Vatandaşlar bu konuda yetkililerden bilgilendirme istiyor.

Yerel yönetimlerde köklü bir değişiklik için düğmeye basan AK Parti’nin geçtiğimiz aylarda Meclis’e sunduğu ‘bütünşehir’ diye adlandırılan yasadan ilk faydalanacak iki ilden bir tanesi olan Adıyaman’da vatandaşlar akıbetinden bihaber yaşıyor.

Son düzenlemeyle sayıları 30 olan büyükşehirler dışında kalan tüm şehirleri kapsayacak olan ‘Bütünşehir’ düzenlemesinde Ağrı ile birlikte pilot il uygulamasında kullanılacak olan Adıyaman’ın bu sistemle birçok işlevi de değişmiş olacak.

Bütünşehir nedir?

Hazırlanan plana göre 2019 yılında yapılacak olan yerel seçimlerde tüm illerde uygulanacak olan bu sistem ile büyükşehirlerde olduğu gibi tüm belde belediyeleri kapanacak ve merkeze bağlanacak. Bu belediyelerde çalışan personeller ise ilgisine göre bakanlıklara, büyükşehir belediyesi, bağlı kuruluşu veya ilçe belediyesine devredilecek.

Geçen yıl 30 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde Adıyaman’ı AK Parti adayı Hüsrev Kutlu kazanmıştı. Adıyaman’da Akıncılar, Bölükyayla, İnlice, Köseceli, Şambayat, Balkar, Çakırhüyük, Kesmetepe, Pınarbaşı, Yaylakonak, Belören, Harmanlı, Kömürköy ve Suvarlı olmak üzere 14 belde belediyesi bulunuyor. Bu beldeler, bu sistem ile Adıyaman Belediyesine bağlanacak.

Ayrıca, ilde var olan ilan reklam ücretlerinde artışın söz konusu olacağı bu sistemde, halkı doğrudan ilgilendiren birçok konuda da mağduriyetlerin yaşanacağı endişesi yer alıyor. Vatandaşlar bu sisteme geçilmeden önce kamuoyuna net bilgiler verilmesini istiyor.

Bütünşehir olacak iller

Adıyaman, Afyon, Ağrı, Amasya, Artvin, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Edirne, Elazığ, Erzincan, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Isparta, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırşehir, Kütahya, muş, Nevşehir, Niğde, Rize, Siirt, Sinop, Sivas, Tokat, Tunceli, Uşak, Yozgat, Zonguldak, Aksaray, Bayburt, karaman, Kırıkkale, Batman, Şırnak, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis, Osmaniye, Düzce.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner440

banner357