banner354

'Ergenlikte Çocuk Psikolojisi' Eğitimi

Adıyaman İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü çalışanlarına hizmet içi eğitim seminerleri kapsamında 'Ergenlikte Çocuk Psikolojisi' semineri verildi.

'Ergenlikte Çocuk Psikolojisi' Eğitimi

Adıyaman İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü çalışanlarına hizmet içi eğitim seminerleri kapsamında 'Ergenlikte Çocuk Psikolojisi' semineri verildi.

20 Eylül 2011 Salı 18:29
474 Okunma
'Ergenlikte Çocuk Psikolojisi' Eğitimi
Müdürlüğe bağlı Erkek Yetiştirme Yurdu'nda Adıyaman Kadın ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nden Çocuk Psikiyatri Uzmanı Dr. Canan Yusufoğlu, tarafından seminer verildi. Adıyaman İl sosyal Hizmetler Müdürlüğü ve bağlı kuruluşlarda görev yapan personele 'Ergenlikte Çocuk Psikolojisi' konusu anlatıldı.
Programın açılış konuşmasını yapan Sosyal Hizmetler İl Müdürü Murat Demirkol, ergenliğin önemli bir geçiş dönemi olduğuna ve bu dönemdeki çocukların psikolojileri üzerinde hassasiyetle durulması gerektiğine işaret etti. Demirkol, "Çocukluk dönemi önemli gelişimsel dönemlerden biridir. Çocukların fiziksel, ruhsal ve sosyal açıdan sağlıklı olarak gelişmeleri için, anne-baba ya da çocuğa bakan kişi ile çocuk arasındaki karşılıklı sevgi bağının kurulması gerekmektedir. Ancak yoksulluk, aile içi sorunlar,
anne babada bedensel, ruhsal ya da zihinsel yetersizlikler, annenin ya da babanın ölümü, ihmal ya da istismar, ergen evlilikleri ya da evlilik dışı doğumlar sonucu gibi pek çok nedenle anne-babalık görevleri yetersiz kalabilmekte ve çocuk korunmasız hale gelebilmektedir. Bu durumda çocuklar devlet tarafından koruma altına alınarak farklı bakım modellerinde büyütülmektedir" dedi.
Açılış konuşmasının ardından eğitime geçen Uzm. Dr. Canan Yusufoğlu, çocukların ergenlik döneminin başlamasıyla birlikte ortaya çıkan soru ve sorunlarını paylaşmak için anne-baba yerine başka kaynaklara yöneldiğinin altını çizdi. Yusufoğlu, "Bu kaynaklar da genellikle çeşitli yayınlar ve arkadaşlardır. Arkadaşlar ergenin hayatında paylaşmak için önemli olmasına rağmen bazı duygularını anne-babayla paylaşmaya da ihtiyaç duyar. Değerler ve duygu aktarımı açısından, annenin kızına, babanın oğluna bilgi
vermesi anlamlıdır. Bazen anne-babalar çocuklarının çekingen davrandığını ve soru sormadığını söylerler. Oysa ergenin soru sormaması bu konuda konuşmaya ihtiyaç duymadığı anlamına gelmez. Çünkü çocuk toplumsal ve kültürel etkenlerle cinselliğin konuşulmadığı, bir ortamdaysa soru sormaz. Bu konuda da soru sorulmayacağını öğrenir. Anne-baba tarafından ergenin cinsellikle ilgili merak ettiği şeyleri ve bu konudaki duygularını konuşabileceği bir ortamın mutlaka hazırlanması gereklidir" şeklinde konuştu.
Son Güncelleme: 20.09.2011 18:29
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner346

banner293

banner323

banner357