banner354

Köylü Kızlar Okumak İçin İnternet Üzerinden Yardım İstedi

Dernek Başkanı Emine Kardeş: "6 Kızımızın Okuya Kaydını Yaptırarak, Yurt Ve Servis Ayarladık. Tek ricam iş adamlarının ve yerel yönetimlerin bize yardım etmeleridir"

Köylü Kızlar Okumak İçin İnternet Üzerinden Yardım İstedi

Dernek Başkanı Emine Kardeş: "6 Kızımızın Okuya Kaydını Yaptırarak, Yurt Ve Servis Ayarladık. Tek ricam iş adamlarının ve yerel yönetimlerin bize yardım etmeleridir"

23 Eylül 2011 Cuma 15:42
1389 Okunma
Köylü Kızlar Okumak İçin İnternet Üzerinden Yardım İstedi
Adıyaman'da çeşitli nedenlerle okuyamayan ve internet üzerinden okumak için yardım isteyen köylü kızlara, Kahta Kadın ve Çocuk Hakları Derneği yardım elini uzattı.
Kahta Damlacık Köyü ve mezralarında yaşayan 6 kız çocuğu, okumak için örnek mücadele veriyor. İlköğretim okulunu bitiren kızlar en azından ortaöğretim eğitimlerini tamamlamak istiyor. Maddi imkansızlıklar başta olmak üzere çeşitli sebeplerden dolayı okula devam edemeyen Fatma Kaya, Hediye Uçar, Sevda Güngör, Münevver Karataş, Hacer Kaya ve Hilal Keskin okumak için her yolu denedi. İnternet üzeriden kendilerine yardımcı olacak hayırseverleri, iş adamı ya da sivil toplum kuruluşlarını arayan kızlar, Kahta
Kadın ve Çocuk Hakları Derneği'ne ulaştı. Köy öğretmenine danıştıktan sonra derneği arayan kızlara dernek yardım elini uzattı. Dernek, okumak isteyen 6 kızdan 3'üne servis imkanı, 3'üne yurt imkanı sağladı.
Dernek Başkanı Emine Kardeş, çocukların bu gayreti karşısında hayretler içinde kaldığını belirterek, "Anne ve babası hayatta olmayan ve nüfus kaydı amcasının üzerine olan Hediye Uçar'ın hayat hikayesini dinlediğimde ve cesareti karşısında duygulandım. Çocuklarımız telefon açtılar. Kızlar 'Biz okumak istiyoruz' dediler. Başlattığımız program kapsamında, köylerde okumayan kızların olduğunu biliyorduk. Kızlarımız köyüne gittik ve tespitler yaptık. Tespit ettiğimiz 6 kızımızın okuya kaydını yaptırarak, yurt
ve servis ayarladık. Ama benim tek ricam iş adamlarının ve yerel yönetimlerin bize yardım etmeleridir. Yardımlar olmasa biz de ayakta duramayız. Kız çocuklarımızı da okutamayız" dedi.
Kahta Kadın ve Çocuk Hakları Derneği'ni arayarak arkadaşlarına yardımcı olan Hediye Uçar da, "Biz köyden geliyoruz. Köylerde okumak köylülere göre çok kötü bir şey. Oysaki biz okumak ve ayakta durmak istiyoruz. Bizim yaşlarımızda bir çok arkadaşlarımız var. Hepsi evli, çocukları var. Biz onların durumuna düşmek istemiyoruz. Biz kendi ayaklarımızın üzerinde durmak istiyoruz. Biz böyle bir derneğin olduğunu daha önceden bilmiyorduk. İnternette araştırdık. Dernek bize yardım etti. Bütün arkadaşlarım, benden büyük olsun küçük olsun yeter ki onlar okumak istesin. Buraya gelsinler. Mücadele etsinler. Bizim gibi ayakta dursunlar. Biz her şeye rağmen ayaktayız, başaracağız" şeklinde konuştu.
Son Güncelleme: 23.09.2011 15:42
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner346

banner293

banner323

banner357