banner463

banner440

banner357

banner369

Metiner Liderlik Okulu’nda Konuştu

“Gençler Darbe Görmediği İçin Şanslı”

EĞİTİM 22.02.2012, 17:43 22.02.2012, 17:43
249
Metiner Liderlik Okulu’nda Konuştu
Bahçeşehir Üniversitesi’nde bu yıl sekizincisi düzenlenen Siyaset Okulu’nun 6. hafta program konuklarından biri AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner’di. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu’nun da katıldığı programda Metiner, siyaset dersi verdi.
Bahçeşehir Üniversitesi Hükümet Liderlik Okulu’nun sertifika programı Siyaset Okulu’na katılan K.K.T.C Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, kuruluşundan bu yana Kıbrıs’taki gelişmeleri anlattı. Oldukça yoğun bir katılımla gerçekleşen programın moderatörlüğünü BAU Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Yrd. Doç. Dr. Burak Küntay yaptı.
 
Kimse 74 Yıl Öncesine Dönmenin Hayalini Kurmasın
Eroğlu, “Bugünü değerlendirebilmek için, dünü bilmek gerek” şeklinde başladığı konuşmasında 1974 Kıbrıs Barış Harekatı ile yeniden doğan Kıbrıs’la ilgili kimsenin bu dönem öncesine dönme hayali kurmaması gerektiğini ifade etti. Derviş Eroğlu, “Kendi halklarına yalan söylemesinler. Bu yapıyı yok sayarak stratejiler yapmamalılar. Kendi kendilerini aldatmaya devam ediyorlar. K.K.T.C.’yi Rum’un insafına bırakmayız” dedi.
 
Kamalak, Metiner Ve Sarızeybek De Siyaset Okulu'nda
Siyaset Okulu 8 programının altıncı haftasına katılan isimler arasında Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner, Emekli Albay Erdal Sarızeybek’in katılımlarıyla yeni anayasa çalışmaları, Kıbrıs müzakereleri, Türkiye’nin demokratikleşme süreci, Dersim 1938’i hatırlamak, anayasa-demokrasi ve terör konuları tartışıldı.
Katılımcıların sözleri özetle şöyleydi:
AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner, konuşmasına “Demokrasi hayati önemde olan bir kelimedir. Dolayısıyla altının iyi doldurulması gerekiyor. Cumhuriyetimiz de bizim neslimiz de çok yaşlı sayılmayız ama özellikle şuanın genç nesli darbeler görmediği için çok daha şanslı” diyerek başladı.
Dünyadaki ekonomik krize de değinen Metiner “Türkiye bugün batma tehlikesi içinde olan değil, sağlam ekonomisiyle ayakta olan bir ülkedir. Demokraside nereden nereye geldiğimizi belirlerken de objektif ölçütlere dayandırmamız gerekiyor. Demokrasi konusunda çok yol alınmış olması, bugün istenen seviyede olduğumuz anlamına gelmiyor” dedi.
“Sahiden demokrasiden yana mıyız” sorusunu kendimize sormamız gerektiğini belirten Metiner, bunun için demokrasinin tanımını iyi yapmamız gerektiğini ekledi ve şöyle devam etti; “demokrasi gerçekten halkın iktidarı mıdır? Benim kanaatime göre demokrasi yalnızca bir yönetim tarzıdır; bir yaşam tarzı ve ya ideoloji değildir. Fetişleştirmeye gerek yoktur. Demokrasiyi siyasal bir sistem olmaktan öteye taşıdığımız sürece demokrasiye aykırı davranmış oluruz.”
Demokratik devletin özelliklerinden bahsederken “Demokratik devlet farklı vatandaşlarına düşman olan devlet değildir. Eğer farklılıkları koruyamıyorsa o rejim zaten demokratik değildir” diyen Mehmet Metiner, “Çoğunluk ne isterse o olur yaklaşımı da doğru değildir. Öyle olursa bir cumhuriyet inşa etmiş oluruz ama totaliter bir cumhuriyet inşa etmiş oluruz. Devletin bir yaşam tarzı empoze ettiği bir sistem varsa cumhuriyet olabilir ama demokrasiden söz edilemez” şeklinde görüşlerini ifade etti. “Demokratik bir devletin ideolojisi olamaz; demokratik bir devletin yaşam tarzı olamaz. Devlet sadece sünninin, müslümanın devleti değil; gayrimüslimlerin de devletidir. Kimin ne kadar Türk olacağına, ne kadar Kürt olacağına devlet karar veremez. Camiye gitmek ve ya gitmemek, cem evine gitmek bireysel tercihtir” dedi.
Sayın Vekil “1946’lara kadar militarist, askerci bir cumhuriyetimiz vardı çünkü cumhuriyeti kuran unsurların askerler olduğu söylenirdi. Gerçekten de yakın tarihe kadar bu cumhuriyetin dominant bir özelliğidir. Bir diğer özelliği de vesayetçi olmasıdır. Bir cumhuriyet milyonlarca vatandaşını iç düşman olarak görmemelidir. Suçlu vatandaşınız olabilir ama düşman vatandaşınız olamaz. Bu konuda ‘tarihsel mecburiyet’ kavramı kullanılır ama o yıllarda sadece Mussolini yoktu ki İngiltere de vardı. Biz niye İngiliz demokrasisini örnek almadık; sorunlu bir sistem olan merkeziyetçi Fransız sistemini örnek aldık? Bu o zamanki bir tercih olabilir ama demokrasiler yüzyılında hala bunu dayatmak yanlıştır” dedi.
Farklı siyasi partilerin ve seçimlerin var olması demokrasi olduğu anlamına gelmez diyen Metiner, “Çok partili hayata geçtiğimiz yıllarda da demokrasi değil Demokles’in kılıcı vardı. Ankara’ya gidenler de herhangi bir siyasi irade gösterememiştir. CHP iktidardan düştükten sonra bile ideolojisi iktidarda kalmıştır. Çünkü devlet CHP ideolojisi üzerine kurulmuştur. Bir kuşak cumhuriyeti korumak adına tarihini inkar etti, Osmanlı’yı inkar etti. Oysa Türkiye tarihi olan bir ülkedir, inkar edemeyiz. Bunu söylediğimiz zaman hemen cumhuriyet düşmanı, Atatürk düşmanı olarak nitelendiriliyoruz. Asla böyle bir şey yoktur. Eğer önümüze konulmuş kabullerin dışına çıkmayacaksak, farklı düşünmeyeceksek, geçmişimizle hesaplaşmayacaksak demokrasiden söz edemeyiz. Her eleştiri aynı zamanda bir sahip çıkmadır” dedi.
Mehmet Metiner “Türkiye günden güne demokratikleşme yolundadır. Cumhursuz bir cumhuriyet olmaz ama demokrasilerde de halk ve çoğunluk her şey demek değildir. Bir parti 1950’de iktidara geldi. 60’da halkın seçtikleri, halkın seçmedikleri tarafından alaşağı edildi. Bu ülkenin başbakanı asıldı. Bu utanç vericidir. Asker düşmanı değilim ama militarist rejimlere karşıyım. Halkın iradesine karşı koruyuculuk yapmamalıdır; halk koruyuculuğu yapar. Asker kışlasında oturmalıdır, belirlenmiş politikaları uygulamalıdır. Hala 12 Eylül anayasasıyla yönetiliyoruz” dedi ve yeni anayasa konusuna değindi. Bu konuda “Acilen yeni ve demokratik bir anayasa hazırlanmalıdır. Halkın tamamına özgürlükler eşit dağıtılmalıdır. Bu ülkede demokrasiye kast etmiş kim varsa hesap verecektir. Ama rövanşist yaklaşımla da hareket etmemeliyiz; bir zihniyetin karşısında durmalıyız. Yeni anayasayla hiç kimse yaşam tarzından dolayı dışlanmayacak, anadilinden babadilinden dolayı dışlanmayacak, dini inancından dolayı dışlanmayacaktır” açıklamalarında bulundu.
 
Hüseyin aygün:
"Dersim bölgesi coğrafi olarak son derece önemlidir. Başbakan’ın devlet literatüründe böyle bir özür dilenmesi gerekiyorsa dilerim ve diliyorum sözü son derece önemlidir ancak Avrupa tarafından yarım bir özür olarak görülmüştür. Bugün Sivas’ta yaşananların zaman aşımına uğramayla karşı karşıya gelmesi söz konusudur, Maraş için ne zaman özür dileneceği halk tarafından sorgulanmaktadır."
 
Prof. Dr. Mustafa Kamalak:
"Bir milletin gücü ve kuvveti sahip olduğu top, tüfek, teknolojik silah güçleri ile değil; idealist, kendisinden emin, davasına inanmış, kendisini milleti için harcayabilecek yeni nesillerin varlığı ile mümkün olabilir. Adalet olmadan insanların huzur içinde yaşaması mümkün değildir ve bunuda bu dönemde göreceğimiz üzere sadece kağıt yahut duvar üzerinde kaldığı, adaleti tanımlayacak olan metin anayasadır ve ülkemizin bu dönemde nitelikli bir anayasaya son derece ihtiyacı vardır. Bu anayasa oluşturulurken ne Avrupa ne de Amerika’dan herhangi bir desteğe gerek yoktur, söz konusu güç ülkemizdedir ve hedeflenmesi gereken toplumu kucaklamak, huzura kavuşturmaktır."
 
Erdal sarızeybek:
"Türkiye’de gündem medya tarafından sürekli olarak meşgul edilmektedir ve bu sayede halk büyük resmi görememektedir. Büyük resmi görmek ve bugünü anlamak için önce Anadolu’nun anlaşılması gerekir. Türkiye’nin terörle tanışması Asala’nın eylemleriyle gerçekleşmiştir. Asala, suikastlarla Ermeni sorununu siyasete çekip kendisi geri çekilmiş ve amacına ulaşıp görevini PKK’ya devretmiştir. Kürt sorunu; doğuda cahil bırakılan halkı sömüren ağaların konumlarını kaybetmemek için devlete karşı gelmesidir. Atatürk dönemindeki ayaklanmaları da bu sebepten gerçekleşmiştir. "Çözümsüzlüğün nedeni eğitimsizliktir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner359
30
açık
Günün Anketi Tümü
jethaber.com.tr Haber Sitesini Nasıl Buluyorsunuz
jethaber.com.tr Haber Sitesini Nasıl Buluyorsunuz
Namaz Vakti 31 Temmuz 2021
İmsak 03:45
Güneş 05:22
Öğle 12:38
İkindi 16:28
Akşam 19:45
Yatsı 21:15
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 0 0
2. Alanyaspor 0 0
3. Altay 0 0
4. Antalyaspor 0 0
5. Beşiktaş 0 0
6. Karagümrük 0 0
7. Fenerbahçe 0 0
8. Galatasaray 0 0
9. Gaziantep FK 0 0
10. Giresunspor 0 0
11. Göztepe 0 0
12. Hatayspor 0 0
13. Başakşehir 0 0
14. Kasımpaşa 0 0
15. Kayserispor 0 0
16. Konyaspor 0 0
17. Rizespor 0 0
18. Sivasspor 0 0
19. Trabzonspor 0 0
20. Malatyaspor 0 0
Takımlar O P
1. Adanaspor 0 0
2. Altınordu 0 0
3. Ankara Keçiörengücü 0 0
4. Ankaragücü 0 0
5. Erzurumspor 0 0
6. Balıkesirspor 0 0
7. Bandırmaspor 0 0
8. Boluspor 0 0
9. Bursaspor 0 0
10. Denizlispor 0 0
11. Eyüpspor 0 0
12. Gençlerbirliği 0 0
13. Kocaelispor 0 0
14. Manisa FK 0 0
15. Menemenspor 0 0
16. Samsunspor 0 0
17. Tuzlaspor 0 0
18. Ümraniye 0 0
19. İstanbulspor 0 0
Takımlar O P
1. Arsenal 0 0
2. Aston Villa 0 0
3. Brentford 0 0
4. Brighton 0 0
5. Burnley 0 0
6. Chelsea 0 0
7. Crystal Palace 0 0
8. Everton 0 0
9. Leeds United 0 0
10. Leicester City 0 0
11. Liverpool 0 0
12. Man City 0 0
13. M. United 0 0
14. Newcastle 0 0
15. Norwich City 0 0
16. Southampton 0 0
17. Tottenham 0 0
18. Watford 0 0
19. West Ham 0 0
20. Wolverhampton 0 0
Takımlar O P
1. Deportivo Alaves 0 0
2. Athletic Bilbao 0 0
3. Atletico Madrid 0 0
4. Barcelona 0 0
5. Cádiz 0 0
6. Celta de Vigo 0 0
7. Elche 0 0
8. Espanyol 0 0
9. Getafe 0 0
10. Granada 0 0
11. Levante 0 0
12. Mallorca 0 0
13. Osasuna 0 0
14. Rayo Vallecano 0 0
15. Real Betis 0 0
16. Real Madrid 0 0
17. Real Sociedad 0 0
18. Sevilla 0 0
19. Valencia 0 0
20. Villarreal 0 0
Günün Karikatürü Tümü