Bir sosyal medya platformu olan Facebook'u aktif olarak kullanıyorum. Buradaki tek amacım, doğruluğuna kani olduğum; öğrendiklerimi bildiklerimi, düşündüklerimi paylaşarak herkes için daha güzel bir hayatın oluşmasına katkı sağlamaktır.

Emekliyim, bürokrasi ve siyasi alanda hiçbir beklentim yoktur. Şöhret diye de bir derdim yok. Mizacım ona elverişli olmadığı gibi şöhretin insanı doğal yapısından koparıp mizansen bir kişilik oluşturduğunu düşünenlerdenim .

Facebook'ta bana arkadaşlık gönderenlerin profillerine bakıyorum.

1-Bazıları hiç profil fotoğrafı koymuyorlar. Bazıları siyasi liderlerinin fotoğrafını ya da siyasi bir simgeyi koyuyorlar. Kişi olarak varlığını göstermekten sakınan veya siyasi simgelerle kişi olarak varlığını saklayan insanların bu tavrını doğru bulmadiğimi belirtmek isterim. Benim amacım özüyle sözüyle var olduğunu açık etmekten korkmayan insanlarla hayatı güzel kılmaya çalışmaktır.(Bayanların bu konu ile ilgili tercihlerine saygılıyım bu söylemin dışında tutuyorum .)

2-Bazıları sadece fotoğrafını koymuş, ancak hiçbir paylaşımda bulunmamış. Ben bu alemde bulunayım, herkesi takip edeyim ve göreyim. Ancak kimse benimle ilgili bir kanıya varamasın. Böylelikle muhtemel risklerden korunmuş olurum düşüncesi. Görüneyim ama var olmayayım. “Önde gitme asılırsın , arkada kalma basılırsın , ortada git, görünme arazi ol” felsefesi ile hareket etmektedir.

3-Bazıları kendine ait hiçbir düşünce, fikir ortaya atmamış. Sadece “cumanız mübarek olsun.” Demiş. Resmi söylemler doğrultusunda “şehitlere rahmet, teröre lanet” mesajları paylaşmış. Sade suya tirit anlamında çiçek, böcek paylaşmış. Bazı kişiler de kendi siyasi görüşü doğrultusunda başkalarının gönderilerini paylaşmış. Anadolu’da bir söz var. *“El eliyle yılan tut, o da korka korka tut” diye. Bu tür insanlar her türlü riskten uzak durulmasını tercih etmektedirler.

4-Bazıları tamamen siyaseten ve ideolojik olarak Facebook'ta bulunuyorlar. Belli merkezlerden üretilip dijital aleme servis edilen siyasi propagandaya yönelik mizansen gönderileri paylaşıyorlar. Bunlara kurşun asker de denilebilir. Düşünmeden, sorgulamadan, irdelemeden , kin ve nefreti artırıcı bu gönderileri tercih etmektedirler.

5-Bazıları ben de bu alem de varım demek için Provokatif söylemde bulunuyorlar.

6-Bütün bunlara rağmen olumlu Facebook arkadaşlığı yapanların sayısıda iyi denecek kadar vardır. Doğru düzgün içerik üretip paylaşanlar, yorumlarıyla, paylaşımlarıyla ufuk açan, sadece Facebook'tan tanıştığım kişiler var. İsim isim saymıyorum. Ama onlar kendilerini biliyorlar. Benim paylaşımlarıma olumlu yorum yapan veya yapıcı eleştiride bulunan, güzel bulduğu için kendi sayfalarında paylaşan insanlar var. Onlara buradan çok çok teşekkür ediyorum. Facebook sayesinde çok da güzel insanlarla tanışmiş oldum, fikirlerinden istifade ettim.Yazılarını paylaşımlarını okuyunca zevk alıyorum .