banner463

banner440

banner357

banner369

AGAD’tan Muhteşem Panel

Adıyaman Gazetecileri Cemiyetinin kuruluşunun 1. yıldönümü münasebetiyle tertiplenen ‘Gazeteciler Anlatıyor’ konulu Panele yoğun ilgi oldu.

GÜNDEM 31.01.2012, 09:08 31.01.2012, 09:08
458
AGAD’tan Muhteşem Panel
Adıyaman Belediye Konferans Salonunda düzenlenen panele Adıyaman Valisi Ramazan Sodan, Belediye Başkanı Necip Büyükaslan, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Talha Gönüllü, Kahta Belediye Başkanı Yusuf Turanlı, Samsat Belediye Başkanı Yusuf Fırat, Çelikhan belediye Başkanı Mehmet Bora, MHP eski Milletvekili Hassari Güler, AK Parti İl Başkanı Halil Fırat, Merkez İlçe Başkanı Zeynel Özbilgin, Metropolit Melki Ürek, CHP Merkez İlçe Başkanı Hanifi Çavuş, Kurum Müdürleri, STK Temsilcileri, basın mensupları ve çok sayıda davetli katıldı.
Başkanlığını Eskişehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yılmaz Karaca’nın yaptığı panelde TGF Başkanı Atilla Sertel ‘Yerel Basında dün, bugün yarın’, Dünya Gazeteci Köşe Yazarı Ali Ekber Yıldırım, ‘Tarım Yazarlığı’, Köşe Yazarı İbrahim Irmak, ‘Gazetede Sayfa Mizanpajının Önemi’ ASGD Başkanı İbrahim Erdoğan ise ‘Anadolu’da Spor Yazarlığı’ konularında söz aldılar.
 
AGAD BAŞKANI İBRAHİM ASLAN;
“YEREL YAYINCILIĞIN BİR KAMU GÖREVİ OLARAK ELE ALINMASI VE MUTLAKA DESTEKLENMESİ GEREKMEKTEDİR”
 
Panelin açılış konuşmasını yapan Adıyaman Gazetecileri Cemiyeti Başkanı İbrahim Aslan;
“Anadolu’nun sesi olan yerel basın, haberleşme temel işlevinin yanı sıra yerel demokrasinin güçlenmesi, toplumu bir arada tutan değerlerin yaşatılması ve yarınlara taşınması konusunda son derece hayati bir görevi de yerine getirmektedir. Ancak Türkiye’de basın, özelliklede yerel basın uzun yıllardan bu yana ciddi sıkıntılar çekmektedir. Yerel basının en önemli gelir kaynağı olan Basın İlan Kurumu gelirlerinde, 2004 yılında yapılan düzenleme ile bir artış sağlanmakla birlikte, daha sonraki yıllarda geriye doğru gidiş söz konusu olmuştur.
Bu konuda; bazı kamu idarelerince ilanlarının sayıca azaltılması, ilanların küçültülmesi, ilanların verilmemesi, dernekler ile kooperatiflerin genel kurul ilanlarının, KÖYDES-BELDES ilanlarının yayımlanmaması, ilçe ve beldelerde ilan tahtaları yolunun sıkça tercih edilmesi, kamu ihalelerinin bölünmesi ve eşik değerlerin yükseltilmesi sonucu yaşanan ilan kayıpları, özelleştirmeler yoluyla ve başkaca konularda yaşanan kayıplar başlıca etkenler olmuştur. Geçtiğimiz yasama döneminde hazırlanan Kamu İhale Kanunu Tasarı Taslağında ilanların tamamen elektronik yolla yayımlanması yaklaşımı ve şimdi de İcra İflas kanununda değişiklik yapılmasına yönelik Tasarı taslağının da benzeri bir yaklaşıma sahip olduğu duyumları basın camiasında tedirginliğe neden olmuş bulunmaktadır. Anadolu basını, yönetenle yönetilen ilişkisinde yönetilenden yana tavır koymakta ve kamu adına denetim işlevine yardımcı olmaktadır. Bu anlamda yerel yayıncılığın bir kamu görevi olarak ele alınması ve mutlaka desteklenmesi gerekmektedir. Anadolu basınının ciddi, basın ahlakına sahip, tarafsızlık ilkesine bağlı ve objektif bir yayın organı olarak faaliyetlerini sürdürebilmeleri için özel destek programları uygulamaya konulmalıdır. Böylelikle, ayakta kalabilmek için bazı kişi veya kuruluşların sesi olma yoluna gitmeleri de önlenebilecektir.
Bu amaçla, birçoğu çağ dışı kalmış ilkel makinelere sahip olan gazetelerin baskı tesislerini modern hale getirebilmeleri, televizyon ve radyoların teknolojilerini yenileyebilmeleri için bazı sektörlerde olduğu gibi, faizsiz kredi desteği uygulamaya konulmalıdır. Yerel basın için bir başka önemli konuda yaptığı haberlerin yetkililer tarafından öneri kabul edilerek değerlendirilmesidir. ‘Yerel medyanın gündeme getirdiği sorunları dikkate almayan yerel yönetici, siyasetçi ve idarecinin başarılı olması mümkün değil’ Türkiye geneline yayılan sorunlar yerelden başlayarak, ülke geneline yayılmaktadır. Bunların çözümünde yerel medyanın önemi büyüktür. Yerel medyanın gündeme getirdiği sorunları dikkate almayan yerel yönetici, siyasetçi ve idarecinin başarılı olması mümkün değildir. Çünkü yerel medyanın gündeme getirmiş olduğu sorunlar öncelikli olarak medya kuruluşunun gözlemlemesi suretiyle bizzat sorunu yerinde teşhis ederek, ona yönelik çözümleri ortaya koyabilmesi açısından önemlidir. Bugün Türkiye geneline yayılmış çoğu probleme baktığınız zaman o problemler önce yerel bazda başlamıştır. Ancak buna yönelik gerekli tedbirler zamanında alınmadığı için maalesef ülke genelini etkiler hale gelmiştir. Bu sebeple yerel medyanın gündeme getirmiş olduğu hususlar, haberler ve çözüm yolları son derece önemlidir.
Bu duygu ve düşüncelerle, daha özgür, daha objektif ve daha güçlü bir yerel basın dileğiyle panele iştirak eden ve konferans salonunu bizlere tahsis eden Adıyaman Belediye Başkanı Necip Büyükaslan’a teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
 
BELEDİYE BAŞKANI NECİEP BÜYÜYASLAN;
“İLİMİZ YEREL BASIN KURULUŞLARINI VE ÇALIŞANLARINI TAKDİR EDİYORUM”
 
Adıyaman Belediye Başkanı Necip Büyükaslan; “Basın, bir ülkenin gelişmesinde çok önemli bir etkiye sahiptir. Biz olaya bu çerçevede bakıyoruz. Ülkemizin gelişmişliğinde önemli etkiye sahip olan basını takdirle karşılıyoruz. Yerel anlamda da bu anlayış içerisindeyiz. Bizler yerel yöneticiler olarak yerel basını birebir görüyoruz ve onlarla birlikte yaşıyoruz. Yerel medya, bizlere bizim görmediklerimizi gösteriyor. Farkına varamadığımızı, fark ettiriyor. Düşünemediğimizi, önümüze koyarak düşünmemizi sağlıyor. Aynı zamanda da ufkumuzun açılmasına vesile oluyor. İlimiz yerel basın kuruluşlarını ve çalışanlarını takdir ediyorum. Adıyaman’ın olumlu, uyarıcı ve toplum yapısına bozmayacak şekilde çok güzel yayınlar yaptığına şahidim. Bu anlamda ilimizde görev yapan tüm basın mensuplarına teşekkür ediyorum. Adıyaman Gazetecileri Cemiyeti Başkanı İbrahim Aslan bazı sıkıntılara değindi. İnşallah bu sıkıntılar en kısa zamanda aşılır. Adıyaman Gazetecileri 1. yılı münasebetiyle tertip edilen bu panele katılımlarıyla bizleri onurlandıran başta Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Atilla Sertel’e ve diğer gazeteci arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Adıyaman Gazetecileri Cemiyeti Başkanı İbrahim Aslan’ı yürütmüş olduğu görev için, düzenlemiş oldukları bu etkinlik için ve ilimize yaptıkları katkılardan dolayı teşekkür ediyorum” dedi.
 
ADIYAMAN VALİSİ RAMAZAN SODAN;
“BASINIMIZ GEÇMİŞ VE GÜNÜMÜZ ARASINDA BİR KÖPRÜDÜR”
 
Adıyaman Valisi Ramazan Sodan; “Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Atilla Sertel’e ve diğer panelistlere katılımlarından dolayı teşekkür ediyorum. Aslında bu tür panel etkinlikleri her zaman yapılmalıdır. Böyle bir panelin bizim ilimizde yapılması ilimiz açısından büyük bir kazançtır. Basınımız geçmiş ve günümüz arasında bir köprüdür. Basınımız gün geçtikçe daha iyi bir konuma gelmektedir. İlimize gösterdikleri ilgiden dolayı tüm basın mensuplarına şükranlarımı sunuyorum. Adıyaman Gazetecileri Cemiyeti Başkanı İbrahim Aslan’a tertip ettikleri panel ve yaptığı diğer çalışmalar için teşekkür ediyorum” dedi.
 
TGF BAŞKANI ATİLLA SERTEL;
“GAZETECİLİĞİN TOPLUMUN GELECEĞİ BAKIMINDAN İŞLEVİ VE SORUMLULUĞU DA ÇOK BÜYÜK”
 
Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Atilla Sertel ise Yerel Medyanın önemi hakkında bilgiler verdi.
Adıyaman’da olmaktan son derece mutlu olduğun belirten Başkan Sertel; “Adıyaman’ı ve insanlarını çok seviyorum. Anadolu’nun yiğit ve misafirperver insanları onlar. O nedenle Adıyaman’ın benim yanımda ayrı bir yeri var. Özellikle son günlerde medyadan da takip ettiğimiz Adıyaman ili ile Malatya illerini karşı karşıya getiren Nemrut Dağı çekişmesinde bunun bana göre tartışması olamaz çünkü Dünya geneli bilinen bir şey vardır ki o da Adıyaman eşittir Nemrut. Bunun başka açıklaması olamaz. Adıyaman ili bu konumu münasebetiyle Turizm açısından gelişmesi gereken bir kent konumunda. Adıyaman ilinin yetiştirmiş olduğu büyük iş adamlarının farklı illere yatırım yaptıklarını öğrenmek beni üzdü. Adıyaman ilinin yer altı, yerüstü ve tarihi güzelliklerinin olduğunu biliyorum. Özellikle son yıllarda gündeme gelen Mermer olayı bana göre çok iyi değerlendirilmeli” dedi.
Yerel Medyanın çok önemli olduğunu belirten TGF Başkanı Sertel; “İstanbul medyası Anadolu’yu sadece felaketlerden ibaret olarak bilmekte. Van’da bir deprem olursa, bir ilde önemli bir cinayet olursa, bir seri katil varsa, küçük yaşta evlendirilen ve sıkıntı yaşayan bir genç kızın ibretlik öyküsü varsa, kadına karşı bir şiddet varsa belki manşet olabiliyor yoksa üçüncü veya farklı sayfalarda yer bulabiliyor. Oysa Anadolu’da çok güzel işler yapılıyor. Ama onların dünyası sadece İstanbul’dan ibarettir. Ekonomi ve bütün gelişmeler İstanbul olarak görülmektedir. Siyasette onlar için Ankara’dan ibarettir. Adıyaman’la ilgili haberleri yaygın medyada çok göremezsiniz ancak yerel basın’da geniş bir şekilde görmemiz mümkündür. Türkiye’de 34 yaygın gazete bulunmaktadır. Yaygın olarak yayın yapan TRT’nin alt kanalları hariç 26 televizyon bulunmaktadır. TRT’nin de 16 adet kanalı vardır. Türkiye’de okuma oranlarına baktığımızda %4 oranında dergi okuyuculuğu, % 4.5 oranında Kitap okuyuculuğu, %22 oranında Gazete Okuyuculuğu, % 25 radyo dinleme oranı, %94 oranında ise Televizyon izleme oranı sahiptir.
 
“YEREL BASIN VE SORUNLARI”
Baskı kalitesinden kaynaklı olarak ulusal reklam veren markalar yerel basın organlarına reklam vermemekte. Ekonomik olarak zayıf olmaları nedeniyle tirajları düşük. Çoğu gazete abonelik sistemiyle çalışmakta. Var olan günlük gazetelerin en büyük desteği basın ilan kurumu (BİK)’tir ancak BİK’in verdiği destek de yeterli değil. Bazı yerel gazeteler yerel ve ulusal reklamlarla iyi durumdayken çoğunlukta olanlar zorlukla yaşayabilmekte. Yerel basının ulusal reklam pastasından aldığı pay % 0,3’tür. Yayın sahipleri bir yandan ayakta kalma mücadelesi verirken diğer yandan muhabirlik de yapmaktalar. Bu durum ürün kalitesini doğrudan etkilemekte, olması gerek kaliteden daha düşük bir ürün ortaya konmakta. Değişim ulusal yayınları bile zorlarken, yerel medya sahipleri değişime ayak uydurmakta zorlanıyorlar. Bir yol göstericiye ihtiyaç duyuyorlar. İnternet yayıncılığı bir çözüm olarak gözüküyorken konuya teknolojinin soğuk yüzünden ötürü uzak duruyorlar. Çözüm üretilmezse binden fazla yayıncı sıkıntı yaşayacak. Oysa ki online mecranın gelişmesi için çaba gösteren telekomünikasyon kuruluşları yerel medyanın online yayıncılık alanı için çözüm olurken yerel medya çalışanları ve sahipleri içinde farklı bir iş ortaklığı yapılmalı.
 
YEREL İNTERNET SİTELERİ VE SORUNLARI
500 adet irili ufaklı site bulunmasına karşın etkin site sayısı 200 kadar. İnternet sitelerinin en önemli sorunu yazılı ve hosting. Profesyonel bir yazılıma sahip değiller ve hosting maliyetleri ağır. Reklam verenler açısından bir problem daha yazılıma bağlı olarak banner ölçülerinin ulusal ölçülerde olmaması. Hosting ve yazılım şirketlerinin İstanbul’da olması nedeniyle özellikle küçük şehirlerdeki medyanın erişim ve ulaşım sorunu var. Desteklenmiyorlar, kazançları ya yerel reklamlardan ya da Google Adsense’den. Yani yetersiz.
YEREL TV-RADYO VE SORUNLARI
Uydu yayıncılığı yüksek bütçeli olması nedeniyle birçok TV kanalı eğer şehir kablolu yayınında değilse karasal olarak yayın yapmakta. Karasal yayanı izlenme oranın düşük olması nedeniyle de yerel TV kanallarının ulusal kanallara oranla izlenme oranı düşük. Program maliyetleri yüksek olması nedeniyle genelde canlı yayın ve film olarak yayın akışlarını düzenlemekteler. Bu nedenle de kaliteli program yapma şansları hemen hiç yok.
Yerel radyoların en büyük problemi yetişmiş personel ve verici yatırımın maliyetli olması, ayrıca MSG maliyetleri ve RTÜK payı ulusal kanallarla aynı oranda.
Gazetecilik mesleği tüm toplumu ve ülkeyi doğrudan ilgilendiriyor. Gazeteciliğin toplumun geleceği bakımından işlevi ve sorumluluğu da çok büyük. Bu sorumluluğun yerine getirilmesi adına da gazetecilerin çağdaş gelişmeler karışsında uyum sağlayabilmesi, eğitilmesi ve günün şartlarına göre yapılandırması çok önemli. Dördüncü kuvvet olarak kabul edilen, toplumu-gündemi değiştirebilme gücünü elinde bulunduran ve bu denli büyük bir güce sahip medyanın çalışanlarının da bu gücün farkında olarak eğitilmesi gerek mesleğin gerekse ülkenin geleceği açısından oldukça elzem.
 
İBRAHİM IRMAK;
“YEREL BASINI HEP BERABER AYAKTA TUTMALIYIZ”
 
Gazetede sayfa mizanpajının önemi ve çevre sağlığı hakkında bir açıklama yapan Köşe
Yazarı İbrahim Irmak; “Yerel gazeteler görselleriyle, mizanpajlarıyla, çizimleriyle ve sunumlarıyla hepimizin dikkatini çekebilirler. Bence haberi sunuş şekli çok önemlidir. Hep aynı rengin içindeki farklı bir renk bizim dikkatimizi çeker. Basında böyle bir şeydir. Aynı şeylerin içindeki farklı şeyleri yansıtarak insanların dikkati çekilebilir. Yerel gazeteler mizanpajını halkın anlayacağı dilden ve halkın yorumlayabileceği şekilde yapabilirler, yapmalıdırlar. Yerel basını hep beraber ayakta tutmalıyız. Yerel basını ayakta tutmak için biz gazetecilere ne kadar görev düşüyorsa aynı görev yöneticilere de düşmektedir. Bütün gazetecilerle birlikte apayrı bir pencere açabiliriz. Adıyaman’ın ilçelerindeki haberler ile gazetelerimizi süsleyebiliriz. Eğer gazeteleri haberlerle süslersek okuyucularımıza çok kolay okutabiliriz. Basın, halkın ilgi odağı olan bir haberi çarpıcı başlıklar ile 1. sayfaya yansıtırsa okuyucuya o kadar gazeteyi okutur. İnternet gazeteciliği inanılmaz bir hızla gelişmektedir. Biz haberi kaçırır yansıtamazsak ülkemiz açısından çok büyük bir kayıp olur. Yerel basında çevre haberleri çok önemlidir. Çevre, gazeteciler için olmazsa olmazdır. Havamızı, toprağımızı ve suyumuzu kirletenlere dikkat çekmezsek, yarın neden hastalandık? Diye sorgularız kendimizi. Bu yüzden çevreye tüm duygularımızla odaklanmamız gerekmektedir. Hava kirliliğini kim yapıyorsa, karşılığını bulmak zorundadır. Bizim görevimiz ise hava kirliliğini yapan kişinin karşılığı bulmasını göstermektir. Topraklarımızı kimler zehirliyorsa, onlara karşı çıkmak zorundayız. Çünkü toprağımızı kirletmeye kimsenin hakkı yoktur. İlimizin yaşam şartlarına kimsenin tecavüz etmemesi gerekir. Dünyada tatlı su kaynakları az ama ülkemizde fazladır. Bizim bu nimetlere sahip çıkmamız gerekir. Türkiye’nin çevre sağlığı için Dünya standartlarına bir tek egzoz gazı uyuyor. Geriye kalan 100 kriter uymuyor. AB’ye uyum sağlayabilmemiz için 110 bin sayfa kural yazmışlar. Türkiye bunun hala 10 bin sayfasındadır. Bu uyum kriterlerini geliştirmemiz ve AB’ye girmemiz gerekmektedir. Çevre sağlığı konusunda ülkemizin gelişmesi gerekmektedir. Basın ise gelişmesi olan her şeyi yansıtmalıdır” dedi.
 
 
ALİ EKBER
“TARIM GAZETECİLİĞİ ÇOK ÖNEMLİ KONUMA GELECEKTİR”
 
İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkan yardımcısı ve Dünya Gazetesi Tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım Türkiye’de tarım yazarlığının fazla olmadığını söyledi. Tarım yazarlığı hakkında bilgiler veren Yıldırım; “Dünya Gazetesi haftada bir gün tarım eki hazırlıyor. Bununla birlikte Gazeteler son dönemde daha çok tarım haberine yer veriyor. Yazılı basının yanı sıra TRT’de bu toprağın sesi tarım haberciliği yapan bir programdı. Bunun haricinde Toprak Tv, Köy Tv, tarım Tv. gibi tarım ile ilgili tarım kanalları mevcut. Çok sayıda dergi, yaygın internet siteleri vardır. Haber toplantılarında tarım haberi istenmiyor. Popülizm mi yapacağız! Taklitçi, egemen, bir tv kanalı tarım haberi yaparsa hepsi yapmaya başlar. Muhabir haberi kafasında kurduktan sonra çekime çıkıyor. Ağlayan Çiftçi istiyoruz. Girişler uzun olmasın, kısa ama vurucu olsun. Medyanın tarıma bakışı felaket haberciliği. Yaygın medya, tarımda bir felaket olursa haber yapıyor. Sel, kuraklık, çiftçinin hapse girmesi, aşırı fiyat artışı, ihraç ürünlerinin geri dönmesi, hastalık, gıdada sağlıksız üretim koşulları ön plana çıkarıyor.” Dedi.
Tarım konusunda nerelerden faydalandığını da belirten Yıldırım: “Haber kaynaklarım arasıda Resmi gazete, Tarım Bakanlığı ve bağlı birimler TMO-EBK vb, Ziraat Odaları, Ziraat ve Gıda Müh. Odası, Tarımsal örgütler, Kooperatifler, Birlikler, Üreticiler, Sanayiciler, İhracatçılar, Finans kesimi, Ziraat Bankası vd., Valilik, Tarım İl müdürlüğü, Üniversitelerin Ziraat Fakülteleri, Kongreler, Tarım Fuarlarından faydalanıyorum.” Dedi.
Tarım yazarlığının zorluğuna da değinen Ali Ekber Yıldırım: “Veri yok, mevcut verilere ulaşmak zor. Tarım çoğu zaman önemsiz görülüyor. Haber kaynakları yetersiz. O nedenle resmi gazeteyi resmi gazeteyi çok iyi takip etmek gerekiyor. Ben bir çok konuda bu şekilde önemli kaynaklara ulaştım ve önemli haberlere imza attım. Tarımın ileriki yıllarda çok daha önem arz edecektir. Haliyle tarım gazeteciliği de çok önemli konuma gelecektir. ”
 
ANADOLU SPOR GAZETECİLERİ DERNEĞİ GENEL BAŞKANI İBRAHİM ERDOĞAN;
“GAZETECİLİK ÇİLELİ VE KAHIRLI BİR İŞTİR”
 
Anadolu Spor Gazetecileri Derneği Genel Başkanı İbrahim Erdoğan; “Gazetecilik hiç kuşkusuz keyifle, heyecanla ve coşkuyla yapılan mesleklerin başında geliyor. Tabii ki, gazeteciliğin, ilgi çeken mesleklerin başında gelmesini sağlayan, ‘Halkın haber alma ve bilgi edinme hakkının yerine getirilmesinde üstlenilen sorumluluktur. Ama aynı zamanda da çileli ve kahırlı bir iştir gazetecilik. Mesai kavramının asla olmadığı, adeta günün her saatinde görev yapılan, bunun karşılığının da maddi anlamda yeterince alınamadığı bir uğraş alanıdır gazetecilik. Anadolu’da gazetecilik yapmak ise başlı başına zor bir iştir. Yaygın basında iseniz, uzun yıllar ‘Kaşeli’ çalışmayı göze almalı, 212 sayılı basın yasası’na göre çalışma hayalinizi uzun süre ertelemek durumundasınız.Yerel basında iseniz şayet, sadece tek bir görev alanıyla sınırlı kalmayacağınız kesindir. Kendinizi mesleğin her alanında faaliyet gösteren sürekli bir muhabir olarak görmeli, aynı zamanda kurumunuz ile ilgili sorumluluk üstlenmeye de her an hazır olmalısınız. ‘Sarı Basın Kartlı’ gazeteci olabilmeniz, kurumunuzun kadro tahdidine’ bağlı olduğundan, uzun yıllar ‘tanıtım kartıyla’ yetinmek durumundasınız. Ekonomik açıdan sahip olduğunuz şartlar da, Anadolu basınının sıkıntılarıyla doğru orantılıdır. Anadolu basınının ekonomik sıkıntılarının bir bölümü, resmi ilanların dağılımındaki adil olmayan durumdan da kaynaklanmaktadır. Basın ilan kurumu, bu konuda mutlaka bir ‘kalite’ denetimi mekanizması kurmalıdır. Bunun anlamı şudur; gerçekten gazetecilik yapan, daha geniş kitlelere ulaşmayı hedefleyenler ile amacı sadece resmi ilandan pay almak olanlar ayırt edilmelidir.  Anadolu’da ‘spor gazetecisi’ olan meslektaşlarımızın içinde bulunduğu durum daha farklı ve yaşadıkları sorun daha özeldir. Onlar, mesleğin getirdiği doğal sıkıntıların yanı sıra, üstlendikleri görev itibarı ile yaşadıkları problemlerle de mücadele ediyorlar. İşte Anadolu Spor Gazetecileri Derneği, ülkemizin dört bir köşesindeki spor gazetecilerinin, yıllardır yaşadıkları bu sorunlara, uğradıkları haksızlığa ve adaletsizliğe karşı bir tepki olarak doğdu. Amacı; spor gazetecilerinin meslekleriyle ilgili ekonomik, sosyal, kültürel hak ve çıkarlarını korumak, geliştirmek, Türk sporunun ve sporcusunun gelişimine hizmet etmektir. Ne yazık ki bu illerimizin tümünde, ASGD üyesi spor gazetecileri, spor müsabakalarına girebilmek için, sadece birer ikişer üyesi bulunan, bazen de üyesi olmadığı için dışarıdan atanan TSYD temsilcilerinin insafına bırakılıyor.
Hukuk diliyle açıklamak gerekirse; Anadolu illerinde zaten zor şartlarda görev yapan meslektaşlarımız için, ‘azınlığın çoğunluğa tahakkümü’ durumu yaşanıyor.
Ancak ASGD de, kurulduğu günden bugüne kadar, bıkmadan, usanmadan, bu haksız uygulamaya er ya da geç ‘dur’ demek için mücadele ediyor. Spor medyasının genel sorunları son yıllarda spor medyasında olumlu yönde bir gelişme yaşandı bu doğru. Ancak bu gelişmenin haberlerin niteliğinde veya basın etiği konusunda yaşandığını söyleyemiyoruz. Belli başlı sorunları ise şöyle 51 sıralayabiliriz: Spor muhabirlerinin, yazarların, editörlerin, yazı işleri müdürlerinin hatta genel yayın yönetmenlerinin kulüp taraftarlıkları söz konusu.
Bunun da ötesinde bazı gazetecilerin kulüp yönetimlerinde aktif görev aldıkları bir vakıa. Gazeteci sıfatının bireysel çıkarlar için kullanılması, haberlerin yeterince araştırılmadan yazılması alışkanlık haline gelmiş, neredeyse kanıksanmıştır. Bütün bunlar medyaya ve medya mensuplarına güven sorununu beraberinde getirmiş, basının işlevinin yerine getirebilmesini tartışmalı hale sokmuştur. Güvenilir bir basın oluşturabilmenin yolu etik değerlere/ilkelere bağlılıktan geçeceği kuşkusuzdur. Gazetecilerin okurlarına, haber kaynaklarına ve haber yaptıkları kişi ya da kurumlara yönelik sorumlulukları vardır. Bu konu hep ihmal ediliyor. Bir akademik çalışma var mıdır, bilmiyoruz ancak medyada etik değerlerin en fazla ihlal edildiği çalışma alanlarından biri belki de spor basınıdır. Ülkemizde spor basını, sanki çok daha serbest ve etik ilkelerin dışında görülen bir gazetecilik alanı olarak görülüyor. Bu nedenle de meslek ilkelerine aykırı davranışlar basın etiği açısından pek tartışılmıyor. Spor basınında yeni bir etik anlayışın oluşturulmasına ve meslek ilkelerinin daha gerçekçi temellere oturtulmasına gereksinim var. Bütün bunların yanı sıra; spor gazetecisi, haber üretiminde çok dikkatli davranmalı, spekülatif bilgilere itibar etmemeli, duyumlara dayalı değerlendirmeler yazmamalı, kendisine bir şekilde ulaşan ya da ulaştırılan bilgileri mutlaka birinci ağızdan teyit ettirmelidir.
Spor gazetecisi özellikle transfer dönemlerindeki haberlerinde adeta kılı kırk yarmalı. transfer bedelini arttırma amacı taşıyan art niyetli sporcu, futbolcu, teknik adam, antrenör v.s ye asla alet olmamalıdır. Aynı şekilde vitrine olmayı seven, kulüp içindeki dengeleri kendi lehine çevirme çabasında olan, basını ticari, sosyal ve siyasi ilişkilerini geliştirmede bir basamak gibi gören yöneticilere de prim vermemeli, kendini ve kalemini kullandırmamalıdır.
Spor gazetecisi sporcunun da bir özel yaşamı olduğu gerçeğini kabul etmeli, bu yöndeki haberlerin oluşumunda ‘özel hayata saygı’ kurallarının aşılıp aşılmadığını kontrol etmeli” şeklinde konuştu.
 
Panelin sonunda panelistlere ve davetlilere teşekkür eden Panel Başkanı Yılmaz Karaca; “Türkiye geneli bir çok ilde çok sayıda panel düzenledik. Adıyaman’daki panele yoğun katılımın olması ve panelin sonuna kadar özellikle protokolün paneli izlemesi bizleri sevindirmiştir. Oldukça verimli bir panel olduğu kanaatindeyim. Bu vesileyle Adıyaman Gazetecileri Cemiyetinin birinci kuruluş yıldönümünü tebrik ediyor, panele katılan panelistlere, bütün davetlilere ve panelin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner359
30
açık
Günün Anketi Tümü
jethaber.com.tr Haber Sitesini Nasıl Buluyorsunuz
jethaber.com.tr Haber Sitesini Nasıl Buluyorsunuz
Namaz Vakti 04 Ağustos 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 0 0
2. Alanyaspor 0 0
3. Altay 0 0
4. Antalyaspor 0 0
5. Beşiktaş 0 0
6. Karagümrük 0 0
7. Fenerbahçe 0 0
8. Galatasaray 0 0
9. Gaziantep FK 0 0
10. Giresunspor 0 0
11. Göztepe 0 0
12. Hatayspor 0 0
13. Başakşehir 0 0
14. Kasımpaşa 0 0
15. Kayserispor 0 0
16. Konyaspor 0 0
17. Rizespor 0 0
18. Sivasspor 0 0
19. Trabzonspor 0 0
20. Malatyaspor 0 0
Takımlar O P
1. Adanaspor 0 0
2. Altınordu 0 0
3. Ankara Keçiörengücü 0 0
4. Ankaragücü 0 0
5. Erzurumspor 0 0
6. Balıkesirspor 0 0
7. Bandırmaspor 0 0
8. Boluspor 0 0
9. Bursaspor 0 0
10. Denizlispor 0 0
11. Eyüpspor 0 0
12. Gençlerbirliği 0 0
13. Kocaelispor 0 0
14. Manisa FK 0 0
15. Menemenspor 0 0
16. Samsunspor 0 0
17. Tuzlaspor 0 0
18. Ümraniye 0 0
19. İstanbulspor 0 0
Takımlar O P
1. Arsenal 0 0
2. Aston Villa 0 0
3. Brentford 0 0
4. Brighton 0 0
5. Burnley 0 0
6. Chelsea 0 0
7. Crystal Palace 0 0
8. Everton 0 0
9. Leeds United 0 0
10. Leicester City 0 0
11. Liverpool 0 0
12. Man City 0 0
13. M. United 0 0
14. Newcastle 0 0
15. Norwich City 0 0
16. Southampton 0 0
17. Tottenham 0 0
18. Watford 0 0
19. West Ham 0 0
20. Wolverhampton 0 0
Takımlar O P
1. Deportivo Alaves 0 0
2. Athletic Bilbao 0 0
3. Atletico Madrid 0 0
4. Barcelona 0 0
5. Cádiz 0 0
6. Celta de Vigo 0 0
7. Elche 0 0
8. Espanyol 0 0
9. Getafe 0 0
10. Granada 0 0
11. Levante 0 0
12. Mallorca 0 0
13. Osasuna 0 0
14. Rayo Vallecano 0 0
15. Real Betis 0 0
16. Real Madrid 0 0
17. Real Sociedad 0 0
18. Sevilla 0 0
19. Valencia 0 0
20. Villarreal 0 0
Günün Karikatürü Tümü