banner354

Ak Parti Milletvekillerinden Ortadoğu, Pkk-Mit Görüşmesi Yorumu

AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın ve Milletvekili Mehmet Erdoğan, MİT-PKK görüşmesi ve Başbakan Erdoğan'ın Ortadoğu ziyaretine ilişkin açıklamalarda bulundular.

Ak Parti Milletvekillerinden Ortadoğu, Pkk-Mit Görüşmesi Yorumu

AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın ve Milletvekili Mehmet Erdoğan, MİT-PKK görüşmesi ve Başbakan Erdoğan'ın Ortadoğu ziyaretine ilişkin açıklamalarda bulundular.

20 Eylül 2011 Salı 16:01
324 Okunma
Ak Parti Milletvekillerinden Ortadoğu, Pkk-Mit Görüşmesi Yorumu
AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın ve Milletvekili Mehmet Erdoğan, beraberinde AK Parti İl Başkanı İbrahim Halil Fırat, Gençlik Kolları Başkanı Mustafa Güzel ile birlikte İhlas Haber Ajansı Adıyaman bürosunu ziyaret ederek gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundular.
AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, Türkiye'nin izlediği aktif dış politikayla bölgesinde lider dünyada ise küresel bir aktör konumuna geldiğine dikkat çekti. Mısır, Libya ve Tunus ziyaretlerinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a gösterilen sevgi selinin Ortadoğu halkının Türkiye'ye bakış açısının bir göstergesi olduğunu vurgulayan Aydın, "Bu manada hak ve özgürlükler noktasında ülkemiz Ortadoğu halkına örnek olmuştur. Ciddi bir destek vermiştir. Açlıktan kırılan ülkelerde yine Türkiye var. Somali'ye
dünyadaki ülkelerden daha fazla Türkiye yardım yapmıştır" dedi.
Gazze'de, Yemen'de, Libya'da hatta Balkanlar'da dünyanın birçok ülkesinin Türkiye'den umut beklediğini anlatan
Aydın, şöyle konuştu: "Kurtuluşlarını Türkiye'ye bağlamışlardır. Türkiye o ülkeler için rol model haline gelmiştir. Bu manada Mısır, Libya, Tunus ziyaretleri gördük. Oralarda halkın Başbakanımıza olan teveccühleri ciddi manada söylediğimizi doğrulamaktadır. Başbakanımız Türkiye'deymiş gibi, kendi halkı içersindeymiş gibi sıcaklık ve yoğunlukla karşılandı."
Türkiye'ye gösterilen bu sevgi gösterisinin altında samimiyet yattığını anlatan Aydın, sözlerine şöyle devam etti: "Oradaki insanları düşünüyor. Başka ülkeler gibi oranın petrolü, yer altı ve yer üstü kaynakları üzerinden değerlendirmede bulunmuyor. İnsanı bir görev olarak bunu yapıyor. Özellikle bu gezi esnasında Fransa ve İngiltere'nin ani bir atraksiyonla liderlerini oraya gönderilmesi dünya basınında komik karşılandı. Bir rol kapma mücadelesi olarak değerlendirildi. Zaten bölge halklarının da
karşılamaları en alt düzeydeydi. Zira samimiyetlerine inanmıyorlar ve dolayısıyla o ziyaretlerle kendilerini daha da küçültmüş oldular. İstedikleri rolü kapamadılar ve daha ezik bir şekilde ayrıldılar."
MİT-PKK görüşmesine ilişkin ise Aydın, şunları söyledi:"Başkanımız daha önceleri de açıkladı hükümet olarak asla ve asla terör örgütüyle görüşmeler yapılmaz. Ama bir çok ülkede olduğu gibi devlet terörü minimize etmek ve sonlandırmak adına gerekli görüşmeleri yapabilir. Çoğu ülkelerde yapılıyor ve yapılmaya devam ediyor. Devletin kendi ajanları ve kendi görevleri adına terörü bitirmek adına böyle bir girişimde bulunması gayet normaldir. Yıllardır enerjimizi tüketen vahşetin son bulmasıdır. Devlet farklı
zamanlarda bu görüşmeleri yapabilir. Kasetin ortaya çıkması terörün bitmesini arzulamayan kesimler tarafından olabilir. İsrail kaynaklı olabilir. Zira İsrail, Hakan Fidan'ın MİT müsteşarlığına atanmasına tepki göstermişti. Böylesine başarılı kişinin belki görevden alınması halk içerisinde çeşitli polemikler doğurması adına kaset ortaya atılmış olabilir"
ANKARA'DAKİ SÜLEYMAN İSRAİL'DEKİ SİMON'A HİZMET ETMİŞTİR
AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Erdoğan ise, MİT-PKK görüşmesini çarpıcı bir benzetmeyle değerlendirerek, "Ankara'daki Süleyman, İsrail'deki Simon'a hizmet etmiştir" dedi.
Muhalefet partilerinin bu konudaki tavrını eleştiren Mehmet Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: "Terör, Türkiye'nin milli bir sorunudur. Bunu bertaraf etmek için AK Parti olarak değil, Türkiye'deki bütün partilerin birlikte çalışması lazım. Bizdeki muhalefet anlayışı inadına bir muhalefet. Bunun rantı bir partiye mal olacak düşüncesindeler. Ortada bir acı var bir feryat var. Bunun bitirilmesi lazım."
Muhalefet ve iktidarın birlikte hareket etmesi gerektiğini anlatan Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı: "Muhalefet partileri sadece taklit sadece iktidarı karalama kampanyasıyla muhalefet sergiliyorlar. Bunun yanlış olduğunu her fırsatta vatandaş sandıkta gösteriyor. Devlet her zaman sıkıntılı ortamlarda görüşmelidir. Bundan daha doğal bir şey olamaz. Hakan Fidan yurt dışı seyahatindeyken servis edilmesinin altındaki gerçekleri görmemize vesile olmalıdır. Ülkemizdeki istihbarat anlayışı önceleri yanlıştı.
Yıllardan beri kendi insanını tehlike gibi gören bir anlayış vardı. Yurt dışındaki tehlikelere karşı 'nasıl tedbir alırız' değil, kendi insanını 'nasıl fişleriz' anlayışı vardı. Bundan sonra Ankara'daki Süleyman İsrail'deki Simon'a hizmet edemeyecek. Yapılan bu kaset servisiyle kurum yıpratılmak istenmiştir. Ankara'daki Süleyman İsrail'deki Simon'a hizmet etmiştir." (İHA)
Son Güncelleme: 20.09.2011 16:01
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner346

banner293

banner323

banner357