banner463

banner440

banner357

banner369

Gazetemizin Şanlıurfa İzlenimleri (2)

“Gazetemizin Şanlıurfa İzlenimleri” başlıklı yazı dizimizin bu günkü sayısında Adıyaman ile Şanlıurfa arasındaki turizm potansiyeli ele alacağıyız.

GÜNDEM 30.04.2013, 12:48 30.04.2013, 12:48
345
Gazetemizin Şanlıurfa İzlenimleri (2)
Yıllar evvel Adıyaman’dan daha az sayıda turistin ziyaret ettiği Şanlıurfa ilinin tarihi mekanlarını ziyaret ederek, günümüzde ise Şanlıurfa’da turizminin ilimize oran ne kadar ilerlediğini gözler önüne sereceğiz.
Şanlıurfa’nın Harran ilçesinde yapmış olduğumuz röportajlarda günde 3 bin yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Harran ilçesini ziyaret ederek, Adıyaman’ın bir türlü yakalayamadığı turizm potansiyelini yanı başımızdaki Şanlıurfa’nın nasıl tutupta bırakmadığını okuyucularımızla paylaşacağız.
“Çocuklarım yabancı dil konusunda uzman olup, buranın tanıtımını yapıyorlar”
Harran’ın Şanlıurfa’nın ilçelerinden biri olduğunu söyleyerek gazetemize açıklamalarda turizm işletmecisi Ali Kızıl, “ Harran’ın merkez bucağa bağlı 58 köyü var. İlçe toprakları tamamen ovalık olduğu gibi ekonomi tarıma dayalıdır. Ovada buğday, arpa ve mercimek yetiştiriliyor. İlçe merkezi Harran ovasında yer alıyor. Harran, tarih boyunca kültür ve din merkezi olmuştur. Yaklaşık 12 yıldır medeniyetler beşiği Harran’da Harran Kültür Evinin işletmeciliğini yapmaktayım. 10 çocuğumla birlikte kültür hizmeti veriyorum. Çocuklarım yabancı dil konusunda uzman olup, buranın tanıtımını yapıyorlar. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan takdir belgesi almış ve Haran’da ilk çalışma ruhsatını alan işletme Harran Kültür Evi’dir. “Harran Kültür Evi” ören yerinin tam ortasında keyifli bir mekan, 200-300 yıllık tarihi geçmişi var. 19 odadan oluşur, ikili, üçlü, altılı kubbe grupları iç kısımda kemerlerle birbirine bağlanmış ve böylece geniş mekanlar elde edilmiştir. Harran evleri bölgenin iklimine uyumlu olup yazları serin, kışları sıcaktır. Şanlıurfa ilinin 44 km. güneydoğusun da yer alan tarihi Harran kenti, kendi adıyla anılan büyük bir ovanın merkezinde kurulmuştur. Tevrat ‘ta Harran olarak geçen yerin burası olduğu söylenir. İslam tarihçileri bu tarihi kentin kuruluşunu Nuh Peygamber’in torunlarından Kaynan’a veya İbrahim Peygamber’in kardeşi Aran’a yani Haran bağlarlar. Bazı tarihçiler, İbrahim Peygamber’in Filistin’e gitmeden önce Harran’da oturduğunu, bu nedenle Harran’a “İbrahim’in Şehri” denildiğini yazmaktadır. Harran, 639 yılında Halife Ömer zamanında İslam topraklarına katılmıştır. Fatımiler, Zenginler, Eyyübiler ve Selçuklular gibi İslam devletlerinin hakimiyetine giren Harran 1260 yıllarında Moğollar tarafından işgal edildi.1271 yılında kenti ellerinde tutamayacaklarını anlayan Moğollar Harran’ı yakıp yıkarak tahrip ettiler” şeklinde konuştu.
“Geçtiğimiz yıl konik kubbeli evleri en çok ziyaret eden Uzak Doğulu turistler, bu yıl yerini Avrupalı turistlere bıraktı”
Ali Kızıl sözlerine şöyle devam etti; “Harran’ı çevreleyen ve yaklaşık 4 km uzunluğunda ve 3 km genişliğinde şehir surları, günümüzde görülebilir bir şekilde ayaktadır.187 adet burcu bulunan surların; batı da Halep Kapısı, kuzeyde Anadolu Kapısı, doğuda Arslanlı Kapı, Musul Kapısı ve Bağdat Kapısı, güney de Rakka Kapısı olmak üzeri 6 kapısı vardır. Bu kapılardan Halep kapısı ayakta olup diğerleri yıkılmıştır. Kentin güney doğusunda yer alan iç kale, şehir surlarının o bölgedeki devamını oluşturur. Çeşitli dönemlerde hükümdarlık sarayı olarak kullanılan üç katlı kale, günümüzde yer yer yıkılmış durumdadır. Şanlıurfa’nın tarihi Harran ilçesi turistlerin akınına uğruyor. Özellikle İngiliz, Alman ve Fransız turistler ilçeye yoğun ilgi gösteriyor. Dünyanın ilk İslam üniversitesinin kurulduğu Harran ilçesi son yılların en hareketli yazını yaşıyor. İlçe yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oluyor. Ortama günde 3 bin ila 4 bin arasında turist Harran’ı ziyaret ediyor. Harran ilçe olduktan sonra düzenlenen paneller ve toplantılar Harran’ın turizmine canlılık kazandırdı. Harran’ın önemini ve tarihini bilenler artık ilçeyi gezmeye geliyorlar. Turistler ise, ilçede kendilerine gösterilen yoğun ilgiden bir hayli memnun. Türk insanını çok sıcakkanlı bulduklarını ifade eden turistler, Harran’ın doğa ve tarihi güzellikleriyle güzel bir ilçe görünümünde olduğunu ifade ediyorlar. Şanlıurfa’nın konik kubbeli evleriyle ünlü Harran ilçesini ziyaret eden yerli ve yabancı turist sayısı önceki yıla göre 2 kat arttı. Geçtiğimiz yıl konik kubbeli evleri en çok ziyaret eden Uzak Doğulu turistler, bu yıl yerini Avrupalı turistlere bıraktı. Konik kubbeli evleri ve dünyanın ilk İslam üniversitesinin kalıntılarının bulunduğu Harran ilçesinde turist sayısı her geçen yıl artıyor. Önemli bir turizm potansiyelini elinde bulunduran Harran’da günü birlik yapılan turistik gezilerde bu yıl yoğunluk var.”
“Günde ortalama 3 bin ila 4 bin kişi kültür evlerini ziyaret ediyor”
İlçenin önemli bir turizm potansiyelini elinde bulundurduğunu anlatan Ali Duman ise, ilçede mevcut turizm değerleri arasında dünyanın ilk İslam üniversitesinin kalıntılarının, Harran Kalesi, Konik Kubbeli Evler, Firdevs Cami, Hayatı Harrani Türbesi, Bazda Mağaraları’nın olduğunu kaydederek, “11 bin yıllık tarihi geçmişi bulunan ve dünyanın ilk üniversitesinin bulunduğu tarihi Harran ilçesine gelen yabancı turistler, ören yerini ve Harran Kalesi’ni geziyor. Yöre halkı tarihi ilçeye gelen yerli ve yabancı turistlerin özellikle kubbe evlerinin olduğu Harran Evi’ne geliyor. Turizm mevsiminin başlaması ile birlikte son bir ay içerisinde binlerce yabancı turist, tarihi yerleri görmeye geldi. Geçmiş yıllara göre her yıl turizm patlaması yaşanıyor. Bulunduğumuz yerin adı Harran Kültür Evi. Bu tür evler yazın serin, kışın sıcak oluyor. Bu evler dünyada Şanlıurfa’nın Harran ilçesinde, Suriye ve İtalya’da bulunuyor. Eskiden tahta ve demir yoktu. Halkın durumu iyi olmadığı için kaleden söktükleri tuğlalarla bu evleri yapmışlar. Taşların harçları yumurta, pişirilmiş topraktan yapılmış. Taşların duman çekme özelliği var. Eskiden evin ortasına bir mangal yakıldığında taşlar baca gibi dumanı çekiyormuş. Evler 22 odadan yani şark odasından, ağa odasından, antik odasından, mutfak gibi odalardan oluşuyor. Eskiden tahta ve demir olmadığı için halkımız kaleden ve üniversiteden söktükleriyle bu evleri yapmışlar. Bu tuğlaların adı Emevi tuğlasıdır. İlk sıvası kırmızı toprak ve saman karşımından, diğer sıvası ise siyah toprak karşımın dan oluşuyor. Evin içinde küçük kapılar var. İlk kapılar “atların ve develerin sırtları değmesin” diye yapılmış. Küçük kapılar ise insanların eğilerek, ağaya sevgi selam anlamını taşıyor. Harran’da bulunan bu tip bazı evler havyanlar için ahır veya yem deposu olarak kullanılıyor. Bazı evlerde ise fakir vatandaşlarımız yaşıyorlar. Özellikle evlerimizi görmeye gelenler İtalya’dan ve Japonya’dan oluşuyor. “Günde ortalama 3 bin ila 4 bin kişi kültür evlerini ziyaret ediyor” ifadelerini kullanarak, Şanlıurfa’nın Harran ilçesini ziyaret eden turistlerin Adıyaman’dan daha fazla olduğunu gözler önünde serdi.
“ Bu yıl standart turist sayısında artış beklemiyoruz”
Yanı başımızda bulunan Şanlıurfa’ya turistler akın ederken, Adıyaman İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Ekinci ise, bu yıl Adıyaman’a gelecek olan turist sayısında çok artış beklemediklerini ancak gelecek yıldan itibaren, bu sayısında gözle görülür bir artış olacağını belirtmişti.
İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Ekinci, gerek barış ortamının sağlanmaya çalışılması gerekse Adıyaman’daki otel sayısı gerekse de yapılması planlanan tesislerle birlikte, gelecek yıldan itibaren daha çok turist beklediklerini ifade etmişti.
Mustafa Ekinci “ Her yıl olduğu gibi bu yıl da 100 bine yakın turist bekliyoruz. İlimizde her ne kadar terör konusu gündeme gelmese de insanımızın duyarlılığı ve teröre olan uzaklığı kendi aramızda bilinse de ilimize gelen yada gelecek olan yerli veya yabancı turistler bu konudan bihaber olabiliyorlar. Mesela Diyarbakır, Batman, Şanlıurfa ve Hakkari gibi illere terör nedeniyle turistler rağbet etmezken, Adıyaman’ı zaman zaman bu kefeye koymuş olan insanlarımız olacaktır. Ancak yaşanan barış sürecinin ardından ilimize gelen turist sayısında gözle görülür bir artış yaşanacağını düşünüyorum” demişti.
Hatırlanacağı gibi Dünya’nın 8. Harikası olan Nemrut Dağı, Kommagene Uygarlığı'nın beş büyük kentinden birisi olan Perre Antik Kenti'ni bünyesinde barınırdan Adıyaman’da Nemrut Kommagene festivali en son dönemin turizm dostu Valisi Halil Işık tarafından yapılırken, ilimize gelen yüzlerce yerli ve yabancı turistin yanısıra yerel ulusal basında çıkan haberlerimiz Adıyaman’ın tanıtımı konusunda oldukça faydalı olmuştu.
Devamı yarın.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner359
38
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
jethaber.com.tr Haber Sitesini Nasıl Buluyorsunuz
jethaber.com.tr Haber Sitesini Nasıl Buluyorsunuz
Namaz Vakti 31 Temmuz 2021
İmsak 03:45
Güneş 05:22
Öğle 12:38
İkindi 16:28
Akşam 19:45
Yatsı 21:15
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 0 0
2. Alanyaspor 0 0
3. Altay 0 0
4. Antalyaspor 0 0
5. Beşiktaş 0 0
6. Karagümrük 0 0
7. Fenerbahçe 0 0
8. Galatasaray 0 0
9. Gaziantep FK 0 0
10. Giresunspor 0 0
11. Göztepe 0 0
12. Hatayspor 0 0
13. Başakşehir 0 0
14. Kasımpaşa 0 0
15. Kayserispor 0 0
16. Konyaspor 0 0
17. Rizespor 0 0
18. Sivasspor 0 0
19. Trabzonspor 0 0
20. Malatyaspor 0 0
Takımlar O P
1. Adanaspor 0 0
2. Altınordu 0 0
3. Ankara Keçiörengücü 0 0
4. Ankaragücü 0 0
5. Erzurumspor 0 0
6. Balıkesirspor 0 0
7. Bandırmaspor 0 0
8. Boluspor 0 0
9. Bursaspor 0 0
10. Denizlispor 0 0
11. Eyüpspor 0 0
12. Gençlerbirliği 0 0
13. Kocaelispor 0 0
14. Manisa FK 0 0
15. Menemenspor 0 0
16. Samsunspor 0 0
17. Tuzlaspor 0 0
18. Ümraniye 0 0
19. İstanbulspor 0 0
Takımlar O P
1. Arsenal 0 0
2. Aston Villa 0 0
3. Brentford 0 0
4. Brighton 0 0
5. Burnley 0 0
6. Chelsea 0 0
7. Crystal Palace 0 0
8. Everton 0 0
9. Leeds United 0 0
10. Leicester City 0 0
11. Liverpool 0 0
12. Man City 0 0
13. M. United 0 0
14. Newcastle 0 0
15. Norwich City 0 0
16. Southampton 0 0
17. Tottenham 0 0
18. Watford 0 0
19. West Ham 0 0
20. Wolverhampton 0 0
Takımlar O P
1. Deportivo Alaves 0 0
2. Athletic Bilbao 0 0
3. Atletico Madrid 0 0
4. Barcelona 0 0
5. Cádiz 0 0
6. Celta de Vigo 0 0
7. Elche 0 0
8. Espanyol 0 0
9. Getafe 0 0
10. Granada 0 0
11. Levante 0 0
12. Mallorca 0 0
13. Osasuna 0 0
14. Rayo Vallecano 0 0
15. Real Betis 0 0
16. Real Madrid 0 0
17. Real Sociedad 0 0
18. Sevilla 0 0
19. Valencia 0 0
20. Villarreal 0 0
Günün Karikatürü Tümü