banner463

banner440

banner357

banner369

Gazetemizin Şanlıurfa İzlenimleri-3

“Sulama” Sulanabilir arazisinin yüzde 63’ünün sulandığı bildirilen ve bu oranın Adıyaman’da yüzde 11 olması dikkatlerden kaçmazken, ekonomisi deyim yerindeyse uçan Şanlıurfa ili adeta bir tarım ve sulama cenneti konumunda.

GÜNDEM 03.05.2013, 10:00 03.05.2013, 10:00
633
Gazetemizin Şanlıurfa İzlenimleri-3
Urfa’da tarım ve hayvancılık halkın birinci derecede geçim kaynağıdır. Tarihte verimliliğiyle ünlü Urfa toprakları, günümüzde sulanamayışı nedeniyle verimsizleşmiştir. Yapımı bitme aşamasına gelen Karakaya Barajı, Atatürk Barajı ve Urfa tünellerin tamamen tamamlanmasıyla Harran Ovası, Viranşehir Ovası, Ceylanpınar Ovası sulanacaktır.
Böylece verimli yemyeşil Mezopotamya yeniden canlanacak, yılda bir kaç ürün alınabileceği bu ovalar her türlü tarımın yapılmasına elverişli hale gelecektir. Günümüzde Ceyalnpınar`da akarsu vadilerinde yer yer sulu tarım yapılmaktadır.1990 yılında ilde 627 410 hektar alanda tarım yapılarak 647 847 ton ürün elde edilmiştir. Yapılan araştırmalara göre ilde her zaman Tahıl tarımı birinci sırada yer alır. Tahıllar arasında birinci sırayı buğday ve mercimek alır. Urfa Türkiye’nin “Mercimek Anbarı” olarak bilinir. Sanayi bitkilerinden Pamuk, Kenevir,Yağlı tohumlardan Çiğit,Susam üretimi de yapılmaktadır.
“Şanlıurfalı uzmanlar istatistikleri bizlerle paylaştı”
Konuyla ilgili bilgiler veren Şanlıurfalı tarım yetkilileri şu istatistiksel bilgileri bizlerle paylaştı “Yıllık ortalama su akışı 26.654 milyar metreküptür. Toplam su depolama hacmi 48.7 milyar metreküptür. Her bir grupta; gücü 300 Megawatt olan 8 adet türbün jeneratör bulunmaktadır. 25 Temmuz 1992'de bu 8 üniteden ikisi hizmete açılmıştır. Halen inşaatı devam eden Şanlıurfa Tünelinin de tamamlanması ile, Şanlıurfa, Harran, Mardin, Ceylanpınar, Siverek-Hilvan ovaları ile beraber 1.43 milyon dönüm arazi sulanır hale gelecektir. Atatürk Barajı'ndan toplam 874 bin 200 hektar alanın sulanmasının planlanmaktadır. 207 bin hektarının sulamaya açıktır. Ülke ekonomisine bu haliyle katkısı toplam 5.5 milyar dolar olmuştur. Tüm alanın sulamaya açılması halinde, yıllık getirisi 2,5 milyar dolar olacaktır.”
ATSO Başkanı Uslu’dan Sulama ve Şanlıurfa Yorumu
Adıyaman ekonomisinin tarıma dayalı olduğunu söyleyen Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Mustafa Uslu, gazetemize yaptığı açıklamada ‘sulu tarım’ konusunda da serzenişte bulundu. ATSO Başkanı Uslu, “Geçtiğimiz günlerde Şanlıurfa ilimizde Bakan tarafından yapılan açılışta sulanabilir arazinin yüzde 63’ünün daha su ile buluştuğuna şahit olduk. Adıyaman’da bu oran maalesef henüz yüzde 13’lerde… Halbuki ilimiz; Türkiye’de petrol ihtiyacının yüzde 26’sını tek başına karşılayan ve mermerin başkenti olarak bilinen bir il olarak göze çarpıyor. Petrol fışkıran topraklarımızın yanı sıra günde yüz kamyon mermer dışarıya ihraç ediliyor. Bunların karşılığı bu mu?” dedi.
Adıyaman’ın pastadan pay alamamasını içine sindiremediğini de belirten ve bir Adıyamanlı olarak bu haksızlığa son verilmesi için elinden geleni yapacağını belirten Uslu “Adıyaman’ımızın güzelim zenginlikleri değerlendirilmeli. Kıymeti bilinirse elimizdekiler bize yeter de artar bile. Özellikle Adıyaman’ın kurtuluşunun sulu tarıma bağlı olduğunu düşünüyorum. Yıllardır Gömükhan konusunu dinleyip duruyoruz. Hala bir gelişme yok. Ben herkesin ele ele verip artık bir şeyler yapmasını bekliyorum. Birbirimizi alkışlayarak bir yere varamayız” şeklinde konuştu.
95 Bin Hektar Arazi Suya Kavuşacak
Bu yıl içerisinde 95 bin hektar tarım arazisi suyla buluşacak. Su sayesinde bölgenin tarımsal deseni değişecek, gelir yaklaşık yüzde 300 artacak. DSİ Bölge Müdürü Numan Doğan Gündüz ise; “Bu arada su olmadığı için bitki deseni buğday, arpa, mercimek kuru tarım yapılmakta . Kuru tarımın bir getirisi yok. Dekarda 7 lira gibi gelir elde ediliyor. Biz bunu suladığımızda bitki desen değişecek. Arpa yerine pamuk gelecek, sebze gelecek, dekarda 7 lira olan gelir yüzde 297 artışla yaklaşık 404 lira olacak” diye konuştu. Proje, 190 bin kişiye doğrudan istihdam alanı oluşturacak. Milli ekonomiye yılda 70 milyon dolar katkı sağlanacak.
AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Erdoğan:
 “Adıyaman’da 300 Bin Dönüm Arazi Suya Kavuşacak”
Komşu’da birbirinden hareketli günler ve önemli projeler hayata geçirilirken, hala sulama hayalini kuran vatandaşımıza nutuk atan vekillerden AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Erdoğan, “Bu projenin ödeneğinde bir problem, programla ilgili herhangi bir sorun yok” dedi. ancak hala Adıyaman halkı beklemede.
Projenin tamamlanmasıyla beraber 2013 yılı içerisinde Koçali Barajı’nın yapım ihalesinin yapacağını ifade eden AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Erdoğan, “Bu yıl içinde Çetintepe ve Koçali Barajlarının inşaat çalışmaları başlanacak” dedi.
Çetintepe Barajı’nın ihalesinin 25 Aralık’ta yapıldığını söyleyen AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Erdoğan, “Bir firma ihaleye itiraz etmişti. Şuanda Kamu İhale Kurumu’yla yapmış olduğumuz görüşmede bu işin biraz daha hızlanması için gerekeni yaptık. İhale şikayeti neticelendikten, sözleşme imzalandıktan sonra bu yıl içerisinde yatırım programında ödenek hazır. Hemen inşaat çalışmalarına başlanacak. Çalışmalar başlanıldığı zaman da Adıyaman’ın batısındaki 300 bin dönüm arazinin suya kavuşması sağlanacak. Adıyaman’ın batısında bulunan Koçali Barajı en öncelikli projelerimiz arasında yer alıyor. Koçali Barajı’nın projesi tamamlanmak üzere. Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu’da projenin tamamlanması için söz verdiği gibi Yüksek Planma Kurulu’yla da görüşmelerimiz oldu. Bu projenin ödeneğinde bir problem, programla ilgili herhangi bir sorun yok. Projenin tamamlanmasıyla beraber 2013 yılı içerisinde Koçali Barajı’nın yapım ihalesini yapacağız. Ardından da sulama projelerimiz devam edecek. Sulamanın yapım ihalesine geçilecek. Çetintepe, Gömükan, Büyükçay, Bebek-1, Aslanoğlu’nun dışında Adıyaman’ın sulu tarımdaki en önemli problemlerini biliyoruz. Gerger’de Çifthisar, Sincik’te Arı konak, Çelikhan’da Yeşiltepe, Gölbaşı’da Balkar ve Çelik göletlerine varıncaya kadar Adıyaman’ın arazilerinin cazibeli suya kavuşması için büyük bir gayret sarf ediyoruz. Önümüzdeki dönem içerisinde barajların birçoğunun bittiğini göreceğiz. Bu yıl içinde Çetintepe ve Koçali Barajlarının inşaat çalışmaları başlanacak” diye konuştu.
“Hububat primlerinin ödenmesi Mart ve Nisan ayları içerisinde gerçekleşecek”
Türkiye’de dönüm ve dekar başına düşen ortalamanın baz alınarak, TUİK rakamlarının esas alındığını vurgulayan Mehmet Erdoğan şunları kaydetti; “ Ziraat Odası yetkilileri bu konuda çiftçilerin mağdur olduklarını talep etmişlerdi. Bu konuyu bakanlarımızla paylaştıktan sonra yeni bir tebliğ yayımlandı. Sadece TÜİK ortalaması değil, uydu fotoğraflarının, daha önceki yıllara dayalı verim ortalamalarının da esas alındığı bir çalışma sergilendi. Bu çalışma Türkiye’nin her tarafında tamamlandı. Adıyamanlı çiftçilerimiz Gıda, Tarım ve Hayvancılık il ve ilçe müdürlüklerinin web sitelerine girerek, TC kimlik numaralarıyla parsel bilgilerine erişebilecekler. Bu çalışmada 22 milyon parsel baz alındı. Bu sistemle birlikte parsel verim ortalamaları internet aracılığıyla öğrenilecek. Hububat primlerinin ödenmesi de Mart ve Nisan ayları içerisinde gerçekleşecek. Ödemlerde bu ortalamalar esas alınacak.”
“Adıyamanlı çiftçilerimiz hayvancılık yönünden gereken desteği alıyor”
Adıyaman’ın tarım bölgesi olduğunu hatırlatan Erdoğan şöyle dedi; “Tarım konusunun ilimiz açısından önemli olduğunu biliyoruz. Bundan dolayı bu konuyu ihmal etmiyoruz. Haliyle çiftçilerimizin talepleri oldukça. 2012 yılında çiftçimize ödenen toplam tarımsal destek 70 milyon TL. AK Parti iktidarı boyunca tam olarak 600 milyon TL nakit para tarımsal destek ödemesi yapılmış. 2013 yılı içerisinde çiftçilerimize ödenen nakit destek 23,5 milyon TL. Bu ödemelerin içerisinde toprak analizi, gübre, mazot ve sertifikalı tohum desteği var. Öte yandan mısır, buğday primleriyle ilgili ödemlerde yakın bir tarihte yapılacak. Geçen yıl pamuk desteği 46 kuruştu. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’de bu rakamı yüksek tutacağını söylemişti. Pamuk üreticilerinin prim desteği biraz daha yükselirse çiftçilerimiz bu durumdan biraz daha memnun olacaklar. Bakan Mehdi Eker, önümüzdeki günlerde bu konuda açıklama yapacak. Ayrıca Adıyamanlı çiftçilerimiz hayvancılık yönünden gereken desteği alıyor. Eskiye göre rakamlar çok iyi. Ama halen yeterli noktada değiliz. 2002 yılında ilimizde alınan hayvancılık desteği yüz milyon TL idi. Bugün ise bu rakam 7,5 trilyon’a ulaşmış. Bize göre bu rakam yeterli değil. Daha fazlasını almamız gerekiyor. Yatırımcılarımız ve müteşebbislerimiz bu anlamda gayret göstermeliler. GAP bölgesinde alınan süt sığırcılığı desteği düşünüldüğünde bu rakam ilimizde yüzde 30 ile 40 aralığında devam ediyor. Şuana kadar 21 proje için müracaat edilmiş. 20 projenin sahibi kaynaklı nakit desteğini almış, bin 500’e yakın sığır işletmesi kurulmuş, yaklaşık 10 milyon TL alınmış. Tarım konusunun öneminin farkındayız. Bu çalışmalarımızın dışında çiftçilerimizin sulu tarımla desteklenmesinin de bilincindeyiz. Bundan dolayı elimizden gelen gayreti göstermekteyiz.”

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner359
30
açık
Günün Anketi Tümü
jethaber.com.tr Haber Sitesini Nasıl Buluyorsunuz
jethaber.com.tr Haber Sitesini Nasıl Buluyorsunuz
Namaz Vakti 04 Ağustos 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 0 0
2. Alanyaspor 0 0
3. Altay 0 0
4. Antalyaspor 0 0
5. Beşiktaş 0 0
6. Karagümrük 0 0
7. Fenerbahçe 0 0
8. Galatasaray 0 0
9. Gaziantep FK 0 0
10. Giresunspor 0 0
11. Göztepe 0 0
12. Hatayspor 0 0
13. Başakşehir 0 0
14. Kasımpaşa 0 0
15. Kayserispor 0 0
16. Konyaspor 0 0
17. Rizespor 0 0
18. Sivasspor 0 0
19. Trabzonspor 0 0
20. Malatyaspor 0 0
Takımlar O P
1. Adanaspor 0 0
2. Altınordu 0 0
3. Ankara Keçiörengücü 0 0
4. Ankaragücü 0 0
5. Erzurumspor 0 0
6. Balıkesirspor 0 0
7. Bandırmaspor 0 0
8. Boluspor 0 0
9. Bursaspor 0 0
10. Denizlispor 0 0
11. Eyüpspor 0 0
12. Gençlerbirliği 0 0
13. Kocaelispor 0 0
14. Manisa FK 0 0
15. Menemenspor 0 0
16. Samsunspor 0 0
17. Tuzlaspor 0 0
18. Ümraniye 0 0
19. İstanbulspor 0 0
Takımlar O P
1. Arsenal 0 0
2. Aston Villa 0 0
3. Brentford 0 0
4. Brighton 0 0
5. Burnley 0 0
6. Chelsea 0 0
7. Crystal Palace 0 0
8. Everton 0 0
9. Leeds United 0 0
10. Leicester City 0 0
11. Liverpool 0 0
12. Man City 0 0
13. M. United 0 0
14. Newcastle 0 0
15. Norwich City 0 0
16. Southampton 0 0
17. Tottenham 0 0
18. Watford 0 0
19. West Ham 0 0
20. Wolverhampton 0 0
Takımlar O P
1. Deportivo Alaves 0 0
2. Athletic Bilbao 0 0
3. Atletico Madrid 0 0
4. Barcelona 0 0
5. Cádiz 0 0
6. Celta de Vigo 0 0
7. Elche 0 0
8. Espanyol 0 0
9. Getafe 0 0
10. Granada 0 0
11. Levante 0 0
12. Mallorca 0 0
13. Osasuna 0 0
14. Rayo Vallecano 0 0
15. Real Betis 0 0
16. Real Madrid 0 0
17. Real Sociedad 0 0
18. Sevilla 0 0
19. Valencia 0 0
20. Villarreal 0 0
Günün Karikatürü Tümü