banner354

Metiner, intihar olayının örtbas edilmeyeceğini söyledi:

“Ucu kime dokunursa dokunsun, araştırılacak” Hozat'taki fişleme iddialarıyla ilgili oluşturulan İnsan Haklarını Araştırma Alt Komisyonu, intihar ettiği belirtilen Emniyet Amiri Şan'ın annesi Neriman Şan ve İstanbul'da Emniyet Amirliği yapan eşi Aslı Şan'ı dinledi. Alt Komisyon Başkanı AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner, olayın örtbas edilemeyeceğini vurgulayarak, “Bunun peşini bırakmayacağız. Ucu kime uzanırsa uzansın araştıracağız. Müsterih olun” dedi.

Metiner, intihar olayının örtbas edilmeyeceğini söyledi:

“Ucu kime dokunursa dokunsun, araştırılacak” Hozat'taki fişleme iddialarıyla ilgili oluşturulan İnsan Haklarını Araştırma Alt Komisyonu, intihar ettiği belirtilen Emniyet Amiri Şan'ın annesi Neriman Şan ve İstanbul'da Emniyet Amirliği yapan eşi Aslı Şan'ı dinledi. Alt Komisyon Başkanı AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner, olayın örtbas edilemeyeceğini vurgulayarak, “Bunun peşini bırakmayacağız. Ucu kime uzanırsa uzansın araştıracağız. Müsterih olun” dedi.

10 Ocak 2013 Perşembe 09:04
478 Okunma
Metiner, intihar olayının örtbas edilmeyeceğini söyledi:

Hozat'taki fişleme iddialarıyla ilgili oluşturulan İnsan Haklarını Araştırma Alt Komisyonu, intihar ettiği belirtilen Emniyet Amiri Şan'ın annesi Neriman Şan ve İstanbul'da Emniyet Amirliği yapan eşi Aslı Şan'ı dinledi.

Oğlunun intihar ettiğine inanmadığını söyleyen Neriman Şan, fişleme olayı ortaya çıktığında konunun onunla ilgisi olmadığı için oğlunun çok rahat olduğunu söyledi. Çağlar Şan'ın sorunlarının, Cumhuriyet Savcılığı'na fişleme belgelerinin olduğu belleği götürdükten sonra başladığını anlatan Şan, üçüncü gün ölüm haberinin geldiğini ifade etti.
Fişleme iddialarıyla ilgili Hozat'a giden 2 mülkiye müfettişinin oğlunun ifadesini, yazıcı memur olmadan dinlediğini belirten Şan, ne konuştuklarını merak ettiğini dile getirdi.
Şan'ın telefon görüşmelerinde önce açığa alınacağını, ertesi gün de ''Mesleğimden vazgeçtim, beni hepse atacaklar'' dediğini aktaran Şan, oğlunun İstanbul'a tayininin çıktığına dikkati çekerek, ''Birkaç gün sonra gelecekti. Niye intihar etsin-'' diye sordu.
Neriman Şan, oğlunun intihar ettiği gün ev arkadaşı komiser Cemil'in eve çilingirle gitmesinin de dikkat çekici olduğunu dile getirerek, lojmanda silah sesini kimsenin duymamasının ya da silah sesine duyarsız olunmasını anlayamadığını söyledi. Neriman Şan, ''Kafamda çok soru işaretleri var'' dedi.
Oğlunun mesleğinde çok başarılı ve zeki olduğunu ifade eden Şan, ''Benim oğlum susturuldu. Görmemesi gereken şeyleri görmüş olabilir. Eşyaları İstanbul'a geldikten sonra gelinimin evine hırsız girdi ve sadece Çağlar'ın eşyaları dağıtılmış. Bu bir gözdağı mıydı-'' diye konuştu.
Malatya'daki otopside oğlunun intihar ettiğine dair rapor verildiğini anlatan Şan, yeni bir otopsi istediğini söyledi. Oğlunun ölümünden önceki 12 gün kimlerle görüştüğünün ortaya çıkarılmasını, polis ve askeri lojman güvenlik kamera kayıtlarının incelenmesini isteyen Şan, ''oğlum intihar etmiş olamaz. Bunu yapanların kim olduğu konusunda bir fikrim yok'' dedi.
Çağlar Şan'ın İstanbul Bağcılar'da Emniyet Amiri olan eşi Aslı Şan da eşinin öldüğü gün saat 11.00 sıralarında telefon görüşmesi yaptıklarını söyledi. ''Aradığımda uygun olmasa da telefonu meşgule alması konusunda anlaşmıştık, çünkü açmazsa merak ederdim'' diyen Aslı Şan, eşini öğleden sonra aradığında telefonuna cevap vermediğini ifade etti. Bunun üzerine eşini peş peşe aradığını ancak cevap vermediğini anlatan Şan, ''Telefonu meşgule almadı, çok merak ettim'' diye konuştu.
Şan, bunun üzerine Hozat emniyetini aradığını ve daha sonra eşinin ev arkadaşı komiser Cemil'e ulaştığını belirterek, gözyaşları içinde şunları anlattı:
''Cemil sonunda telefonuma cevap verdi. Hastanede olduklarını, Çağlar'ın fenalaştığını söyledi. Çağlar'ı istedim, veremeyeceğini, baygın olduğunu anlattı. Şüpheli konuşuyordu. 'Silahla ilgili bir durum mu var' diye sordum, 'evet' dedi. 'Neresinde' dedim, 'kafasında' dedi.
Çağlar, her şeyden vazgeçerdi, annesinden bile vazgeçerdi, kızından vazgeçmezdi. İki kere düşünürdü. Ben de şehit polis kızıyım. Babam, 4 yaşımdayken İstanbul'da şehit edildi. Babasız büyümek çok zor. Neden yapsın-''
Çağlar Şan'ın fişleme olayıyla ilgili bazı evrakların eksik olduğunu tespit ettiğini, savcılığa soruşturma açılması için yazı yazdığını anlatan Şan, eşinin bir telefon görüşmesinde, ''Kaymakama tüm sorumluluk bana ait diye yazı yazmak zorundayım'' dediğini aktardı. Aslı Şan, ''Ben de öldürüldüğünü ya da intihar etmiş olsa bile ettirildiğini düşünüyorum'' dedi.
Komisyon üyesi CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün de Çağlar Şan'ın 24 Kasım Cumartesi günü intihar ettiğini, kendisinin 23 Kasım'da görüştüğünü söyledi.
Hozat halkının da Şan'ın intihar ettiği kanaatinde olmadığını belirten Aygün, ''Başsavcı dahil suçlanamayacak tek kişi varsa Şan'dır diyordu. Kendisi de bana 'Olayı ben ortaya çıkardım, benim üstüme kuruluyor' dedi'' diye konuştu. Aygün, Şan'ın ölümünün anlaşılmaz, mantığa aykırı olduğunu da ifade etti.
Alt Komisyon Başkanı AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner de olayın örtbas edilemeyeceğini vurgulayarak, Şan'ın annesi ve eşine ''Bunun peşini bırakmayacağız. Ucu kime uzanırsa uzansın araştıracağız. Müsterih olun'' dedi.
Anne Neriman Şan'ın suçluların elini kolunu sallayarak ortalıkta dolaşmasını istemediğini söylemesi üzerine Metiner, ''Hala kendilerine güç vehmedenler varsa hukuk karşısında ne kadar ezildiklerini görecekler'' diye konuştu.
Anne Neriman Şan, fişleme olayının ortaya çıkmasından sonra herkesin kenara çekildiğini ve oğlunun yalnız kaldığını belirterek, ''Şimdi de 3 maymunu oynuyorlar. Size güveniyorum. Siz de babasınız. Beni anlarsınız'' dedi.
Komisyon, yarın da Hozat'ta iddia edilen fişlemelerin başladığı 2007'den sonra görev yapan Emniyet amirlerini dinleyecek.
Son Güncelleme: 10.01.2013 09:04
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner346

banner323

banner357

banner365