banner463

banner440

banner357

banner369

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Güneydoğu Anadolu Bölge Başkanı K. Selda Tandoğan Demirel,

“Barış Ortamıyla Birlikte Yatırımcıların Tereddütleri Ortadan Kalkacaktır”

GÜNDEM 15.04.2013, 16:29 15.04.2013, 16:29
1163
TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Güneydoğu  Anadolu Bölge Başkanı K. Selda Tandoğan Demirel,
TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Güneydoğu  Anadolu Bölge Başkanı görevine getirildikten sonra Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bir dizi ziyaretlerde bulunan K. Selda Tandoğan Demirel, barış  ve kardeşlik sürecinin başlamasıyla birlikte girişimcilik kurslarının öneminin arttığını söyledi.
Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yaptığı ziyaretlerde girişimcilik kurslarının önemine değinen TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Güneydoğu Anadolu Bölge Başkanı K. Selda Tandoğan Demirel, “Çok verimli bir dizi ziyaretler gerçekleştirdik. Belediyelerin sosyal belediyecilik alayışına uygun olarak bu tür projelere destek vermesi konusunda inancım biraz daha arttı. Bölgede Ticaret ve Sanayi Odaları ve Ticaret Borsalarında kadın temcilerimiz oldukça az. Bu sayının artması bölgemizin ve ülkemizin gelişimi için oldukça önemli” dedi.
“Özellikle Adıyaman için bir teşvik paketine ihtiyaç var”
Türkiye’nin yeni bir süreçten geçtiğini ifade eden TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Güneydoğu  Anadolu Bölge Başkanı K. Selda Tandoğan Demirel, “Barış ve kardeşlik sürecinde Güneydoğu Anadolu Bölgesi artık terörle savaşla değil, yatırım merkezi olarak anılacak hale gelebilir.Bu sebeplerle TOBB Kadın Girişimciler Kurulu olarak bu süreci önemsiyor ve destekliyoruz.Sermaye daima huzuru ve istikrarı sever. Bu sürecin arkasından çok ciddi yatırımlar yapılıcağına inancım tam. Sanayicinin çok daha fazla yatırım yapma konusunda tereddüt duyduğu yerleri ziyaret etmek üzere bir dizi ziyaretlerimiz oldu. Bu illerde bu sürece büyük bir inanç ve destek var. Hem yerelde hem de bölgede bu konuda tüm kamuoyunun barış ve kardeşlik sürecine destek olması konusunda insanları teşvik etmemiz gerekiyor. Adıyaman, Şırnak, Diyarbakır, Siirt, Mardin, Kilis gibi illere yatırım yapılmasını istiyorsak gerekeni yapmalıyız. Bu konuda Gaziantep ve Şanlıurfa illeri oldukça şanslı olan iller arasında yer alıyor. Bakan Faruk Çelik, Şanlıurfa’da hazır giyim noktasında Şanlıurfa Valiliği, Ticaret ve Sanayi Odası’nın katkılarıyla ataklar yapmaya başladı. Bu gibi olumlu gelişmelerle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki barış ortamıyla birlikte yatırımcıların tereddütleri ortadan kalkacaktır. Çünkü Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan illerde çok ciddi teşvikler var. Bu süreç içerisinde yatırımcılarımız bu illere yatırım yapacaktır. Özellikle Adıyaman için bir teşvik paketine ihtiyaç var. Adıyaman gibi küçük illerde turizm yatırımcıları için alt yapı ve arsa ihtiyaçları için teşvike ihtiyaç var. Yatırımcı büyük meblağda yatırım yapmayı ön görüyorsa nüfus yoğunluğu çok olan yerler yerine küçük bir yerde yatırım yapmayı tercih edecekse, bunun için yatırım yapacağı yer yerine yatırım yapmayı ön gördüğümüz Adıyaman gibi yerlerde çok büyük motivasyon yaratıcı teşviklere ihtiyaç duyulmakta” şeklinde konuştu.
“Yeni anayasada yasama, yürütme ve yargının tam bağımsız ama çok iyi denetlenebilir yapıda dizayn edilmesini istiyoruz”
“8 Nisan tarihinde anayasa hukukçularının ve birçok STK temsilcileriyle denge denetleme ağı denilen yaklaşık 90 sivil toplum örtünün içinde bulunduğu yeni anayasa yapımına müdahil olan grubun içerisinde yer aldım. Onların davetiyle Ankara’ya gittim. Orada yeni anayasa sürecinden bahsediliyordu” diyerek sözlerine devam eden TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Güneydoğu  Anadolu Bölge Başkanı  K. Selda Tandoğan Demirel, “Bu programda şuanda gündemimizde olan başkanlık, yarı başkanlık ve parlamenter sistem ve bu sistemlerde anayasa yapım süreci ve svil bir anayasanın olmazsa olmazları tartışıldı. O ortamda çok farklı fikirler vardı. Oradaki genel kanaat göz önünde bulundurulduğunda STK’lar demokratik sisteme işaret ettiler. Özgürlüklerin çok ciddi anlamda teminat altına alınması, hak ve özgürlükle konusunda sınırlayıcı bir yapıya sahip olmaması temennisini dile getirdiler. Denge denetleme ağı olarak mutlak kuvvetler ayrılığını çok fazla önemseyen bir gurubuz. Yeni anayasada yasama, yürütme ve yargının tam bağımsız ama çok iyi denetlenebilir yapıda dizayn edilmesini istiyoruz. Yeni anayasa sürecinde referandum döneminden daha az insanlar anayasa yapım süreciyle ilgileniyorlar. Bu konuya dikkat çekmemiz konusunda ortak bir mutabakat oluştu. Ülkemiz özel bir süreçten geçiyor. Bu sürece “ barış ve kardeşlik süreci” diyoruz. Aynı zamanda yeni anayasayı tartışıyoruz. Yeni anayasayla beraber parlamenter sistemi, yarı başkanlık ve başkanlık sistemini tartışıyoruz. Bu konuda tüm STK’ların ve yerelde söz sahibi aktörlere çok ciddi görevler düşüyor. Sürece çok ciddi katkılar sunmamız gerekiyor. Özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi içinde yer alan STK’ların, gazetecilerin, köşe yazarların, bilim adamlarının sürece çok daha fazla yön verici olması gerekiyor. Katıldığım toplantıdan bu izlenimlerle ayrıldım. Bu toplantıdan hemen sonra Mardin’e geçtim. TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Güneydoğu Anadolu Bölge Başkanı olmam münasebetiyle bölge ziyaretleri yapmaya başladım. Ziyarette çok verimli bir dizi görüşmeler gerçekleşti. Başkan Mehmet Beşir Ayanoğlu’na TOBB’un kadın girişimciliği konusundaki çalışmalarını anlattık. Aynı zamanda kadın girişimcilik konusunda Mardin Belediyesi’nin katkılarını önemsediğimizi ifade ettik.. STK’lar girişimcilik kursları açıyorlar. Ama başvuralar düşünüldüğünde yeterli kadar kurs açılamıyor. Bu konuda sosyal belediyecilik anlayışı gereği belediyelere çok ciddi görevler düşüyor.Mardin Belediye   Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu ise desteklerini bizden esigemeyeceğini ifade ettiler. 
Mardin Vali Yardımcısı Hüseyin Avcı’yı da bu konuyla alakalı olarak bilgilendirerek,
Barış sürecinde kadın girişimciler kurulu olarak hem ilin hemde bölgenin kalkınmasına yönelik ortak çalışımların ne kadar kıymetli olacağını anlattık. Avcı ise ziyaretimizden çok mutlu olduklarını ifade etti. Bu ziyaretin sonrasında Mardin Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyarette ettik. Ziyaret esnasında kadın temsilcilerin arttırmanın ne kadar önemli olduğunu dile getirdikten sonra seçimlerde de daha önce de olduğu gibi kadınlarımızı destekleyeceklerini ifade ettiler dedi.
“Kadın çiftçilerini koyun yetiştiriciliğine özendirecek bir projenin hayata geçmesi oldukça önemli”
Şırnak ziyareti esnasında öncelikle Şırnak Belediyesi’ni ziyaret ettiklerini belirten Başkanı K. Selda Tandoğan Demirel, “Şırnak Belediye Başkanvekili Faik Saltan, bu süreci çok önemsediklerini ve desteklediklerini ifade ettiler.. Başkanvekili Faik Saltan barışın ve huzurun bölge tarafından ne kadar önemsendiğini üstüne basa basa anlattı. Şırnak Belediyesi’ne girişimcilik kursu açması yönünde temennide bulunduk. Saltan, bir adım ileri giderek kendi eşini bu kursa göndereceğini belirtti. Oradan ayrıldıktan sonra belediye yetkileri bu konuda çalışmalara başlamışlar. Şırnak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Geliş’te bu sürecin ne kadar önemli olduğunu üstüne basarek, “Artık bombayla hatırlanmak istemiyoruz. Şırnak balıyla, Hz. Nuh’un indiği il olarak hatırlanmak istiyoruz” dedi. Şırnak’ta kadın STK’larla toplantı yaparak, ortak çalışmalarımız da oldu. Şırnak İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile İŞ Kur Müdürlüğü yetkilileriyle yaptığımız görüşmelerde kadın girişimcilik kurslarının önemine değindik. Yetkililer ise kadın çiftçiliğini öne çıkarabilecek projelerinden bahsettiler. Bu projenin maliyetinin 1 milyon 500 bin TL olduğunu ifade ettiler. Kadın çiftçilerin koyun yetiştiriciliğine özendirecek bu projenin hayata geçmesi oldukça önemli” dedi.
“Bu süreçte mecliste mutlaka kadınlara yer vereceklerini söz verdiler”
“Siirtliler dünyada sadece 2 elektrik otobüs üreticisinden biri olan firmayı Siirt’e yatırım yapmaya ikna etmişler” diyen Selda Tandoğan Demirel, “Üstelik bu yatırımcı Çin’li. Siirt Valisi Ahmet Aydın’la yapmış olduğumuz görüşmede mikro kredi yatırım ofisi açılması ile ilgili temennilerimizi arz ettik.. Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak’la yapmış olduğumuz görüşmede barış sürecini nekadar önesediklerini dile getirdiler.. Başkan Selim Sadak’a girişimcilik kursları açmaları konusunda temennilerimizi dile getirdik. . Siirt  İşkur Müdürü Ömer Aslan’la yapmış olduğumuz görüşmede de kursların çeşitlendirilmesi, kadın istihdamının önemine dair ciddi konuşmalar gerçekleştirdik. Daha sonra ise Siirt Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret ettik. Başkan Vekili Nedim Kuzu ile mecliste kadın temsilinin önemine dikkat çektik. Bu süreçte mecliste mutlaka kadınlara yer vereceklerini söz verdiler” dedi.
“Bölgenin iş kadınları olarak sürece mutlaka destek vereceğimizi ifade ettik”
 Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak’ın kalabalık bir heyetle ziyarete gittiklerini ifade eden Tandoğan şöyle dedi, “ Vali Mustafa Toprak’a, bu süreçte kadın girişimciler kurulu nosyonunu, barış ve kardeşlik sürecine dahil olmak istediğimizi anlattık. Bölgedeki kadın girişimcilerin sorunlarından bahsettik. Vali Toprak, her zaman yanımızda ve destekçimiz olacağını ifade etti. Valilikten sonra Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne geçtik. Büyükşehir Belediyesi’nde eş başkanı kadındı. Büyük bir misafirperverlikle bizi ağırladılar. Bu süreci ne kadar önemsediklerini, bu süreçte herkesin dahil olması konusundaki isteklerini dile getirdiler. Bölgenin iş kadınları olarak sürece mutlaka destek vereceğimizi ifade ettik. Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Fahrettin Akyıl ise yeni dönemde meclisine 1 veya 2 kadın alacağını ifade etti. Hatta yanımızda genel sekreterine talimat verdi. Çok verimli bir dizi ziyaretler gerçekleştirdik. Belediyelerin sosyal belediyecilik olarak bu tür projelere destek vermesi konusunda inancım biraz daha arttı. Bölgemizde Ticaret ve Sanayi Odaları ve Ticaret Borsalarında Kadın meclis üyesi sayısı çok az.. Bu sayının artması bizim için oldukça önemli.”

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner359
36
açık
Günün Anketi Tümü
jethaber.com.tr Haber Sitesini Nasıl Buluyorsunuz
jethaber.com.tr Haber Sitesini Nasıl Buluyorsunuz
Namaz Vakti 27 Temmuz 2021
İmsak 03:40
Güneş 05:18
Öğle 12:38
İkindi 16:29
Akşam 19:49
Yatsı 21:20
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30
Günün Karikatürü Tümü