banner368

İnsanlık izzetli, dürüst, fedakâr ve samimi insan ve insan toplulukları ile birlikte adil ve tarafsız yönetimler arıyor. Evinde, komşusunda, alışverişinde, işinde, aşında güven ve huzur arıyor.

Kendi menfaat ve çıkarından ziyade arkadaş ve komşusunu düşünebilen…

Erdemli, seven, sayan, saygı duyan ve acıyıp merhamet eden insanlar…

Güven veren ve güven duyulan, işinde, ticaretinde endişeye mahal bırakmayan insanlar arıyor.

Haksızlığa karşı koyan, kötülüğe yol vermeyen, kendi menfaatini başkalarının zararında görmeyen nitelikli insan ve bu insanlardan oluşan bir toplum isteniliyor.

Mütevazı, halim selim, gurur ve kibirden uzak, Allah’tan başka hiçbir güç ve menfaate boyun eğmeyen, çıkara tenezzül etmeyen vasıflı insanlar isteniyor.

Pest ve bayağı, aşağı, nefsani ve hayvani arzularına mağlup düşmeyen bireyler arıyor ve aranıyor.

İnsanlığın aradığı ve muhtaç, temayüz etmiş vasıflı insanlar var mıdır? Nerede ve nasıl bulunur ve bulabilir miyiz? Geçmişte bu vasıfları taşıyan insanlar, toplumlar var olmuş mu? Cevabımız evettir ve bu sayılan vasıflardan daha ilerisini yaşayan insanlar ve toplumlar olmuştur. Bu vasıflı insanları Kur’an “İSAR” hasletiyle yad eder.

İSAR: “Kendisi muhtaç olduğu halde başkasına nimet vermek, cömertlikte bulunmaktır.”

Kur’an, bireye ve topluma bu güzel vasıfları kazandırmaktadır. Dürüst ve faziletli olmayı, diğergamlık  / başkalarının yararını da kendi yararı kadar gözetmeyi, hak ve hukuka riayet etmeyi öğretmiş ve  kulluk şuuru ile bu vasıfları müslümanlara kazandırmıştır.

Bu sayılan vasıflardan daha güzelini Kur’an ve Resulüllah bizlere hayatıyla, arkadaşları ile bizlere göstermiştir. Asr-ı saadette rağbet edilen güzel vasıflı bu insanları; topluma kazandırmış, medeniyet tarihimizi altın harflerle süslemişlerdir. İslam tarihi bunun göstergesidir.

Batıda, doğuda ve her yerde insanlık Kur’an medeniyetini, huzur ve sükûneti arıyor. Müslümanlara, bizlere düşen; insanlığın aradığı ve çok muhtaç olduğu vasıfları yaşantımızla, davranışlarımızla gösterebilmektir.

İslam’ı yaşamayan, müslüman görünümlü bizler; Kur’an’a ve islamiyete perde oluyoruz, bizler bundan sorumluyuz. Hak dini arayan insanların önünde kötü engelleriz.

İslam’ı yaşamak ve örnek toplum olabilme ümidiyle. Vesselam.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner369

banner377