banner344

Hrit Çakra enerji merkezi, Karın ve Göğüs merkezlerinin arasındadır.  Kalp bölgesine yerleşen Hrit Çakra faklı bir enerji merkezidir.

Hrit Çakra aktifleştiğinde dilek enerjisi harekete geçemeyen ve isteklerin gerçekleşmesini kolaylaştırmaktadır. İnsanın düşündüğü ve istediği şeyler hızla gerçekleşebilir. Bu aşamada birey ne dilediğine dikkat etmelidir.

Genellikle insan bir çok şey ister, ama bu istekler sis gibi dağılıp gider. İnsanın  düşündüğü her şey gerçekleşseydi, kişi kısa süre içinde kendini zor bir durumda bulabilirdi; çünkü olumsuz istekler olumsuz etkiler doğurabilirdi. Bir çok insan özgür iradesini kullanarak eylemlerinin sorumluluğunu üstlenmek yerine, kendilerini  kaderin ellerine bırakmayı tercih etmektedir ve bu, onlar için doğru seçimdir. Çünkü olumsuz düşünce ve isteklerin bedeli ağır olabilir. İstekler gerçekleştiğinde birey birey mutlu olmaktadır ama gerçekleşen olayların sonuçlarının da farkında olunmalıdır. Bu aşamada olumsuz düşünceler ve istekler hızla güç kazanabilir ve dikkatsizlik yıkıma neden olabilir. Kendimiz ve yakınlarımız hakkındaki olumsuz düşünceler gerçekleşe bilir, hastalıklara ve olumsuz olaylara neden olabilir. Bu yüzden zihinsel eğilimlere, fantezilere dikkat edilmeli, doğru ve pozitif düşünce tarzı geliştirilmelidir.

Orijinal Yoga Sistemi’nin Yama basamağındaki prensipler( Şiddetsizlik, Dürüstlük, Çalmama, Cinsel Enerji Kontrolü, Biriktirmemek, Merhamet, Affetme, Dayanıklılık, Ilımlılık, Doğruluk) ve Niyama basamağındaki prensipler  (Temizlik, Yetinme, Soyutlanma, Eğitim, Mutlak Varlığı algılama, Sadakat, Hayırseverler, Alçakgönüllülük , Analiz, Yemin) uygulanmadan Hrit Çakra merkezinin aktifleşmesi, insanın hayatına mal olabilir. Bu yüzden Yama  ve Niyama prensipleri uygulanmadan Hrit Çakra yeterince aktifleşemez.

Eğer Hrit Çakra aktifleşir, ama zihin kontrol edilmez ve olumsuz düşüncelerden, korkulardan ve eğilimlerden arınmazsa, birey bu olumsuzlukların kurbanı olabilir. Fiziksel düzeyde Hrit Çakra kalp ve mide ile ilgilidir. Bu Çakra besinlerin sindirilmesini kontrol eder. Duygusal düzeyde ise bu enerji merkezi yeni fikirleri, kavramları, inançları ve deneyimleri sindirmektedir. Hrit Çakra psikolojik bağışıklık sisteminin merkezidir. Hrit Çakra adrenalin üreten böbreküstü bezleri ile ilişkilidir. Bu bezler, acil durumlarda kana adrenalin salgılamaktadır. Bu zihni keskin ve uyanık yaparak, kalp atışlarını ve nefes alış verilerini arttırmakta ve bütün fizyolojik işlemleri hızlandırmaktadır. Bu sırada beden normalde daha güçlü hareket düzeyine hazır olmaktadır. Bu da genelde “savaş yada kaç “ iç güdüsün doğurmaktadır. Hrit Çakra merkezini etkileyen nitelik Racas ( ihtiras, faaliyet, düşkünlük) niteliğidir. Hrit Çakra görme duyusuyla bağlantılıdır. Bu enerji merkeziyle bağlantılı duyu organı gözlerdir, duyu objesi ise biçimdir. Hrit Çakra sindirim işlemini kontrol eden ve beden bölgeleri yemek borusunun alt bölümü ile diyaframdır. Hrit Çakra mide fonksiyonlarıyla bağlantılı  olduğu için sarı renktedir. Hrit Çakra merkezinin aktifleşmesi bu organları sağlıklı kılmaktadır. Bu enerji merkezinin tıkanması mide, ülser, hazımsızlık, mide sorunları, gastrit, kalp ağrısı gibi fiziksel rahatsızlıklara ve yalnızlık, reddedilme korkusu, duygusal güçsüzlük gibi psikolojik rahatsızlıklara neden olmaktadır. Hrit Çakra merkezinin ön girdabının psikolojik işlevi yaşamın evrenselliğini  algılamak iken, arka girdabının psikolojik işlev şifa iradesidir. Hrit Çakra merkezinin  ön girdabı sayesinde kendimizi evrenin bir parçası olarak algılarız ve hoşnutluk hissederiz. Ön girdap duygusal durumumuz ile doğrudan bağlantılıdır. Bu girdap ahenkli işliyorsa, sağlıklı bir duygusal hayata sahip oluruz. Ön girdap saat yönünde dönüyorsa, insan kendinin kendinin evrene ait olduğunu ve yalnız olmadığını hisseder. Evrendeki yerini anlar ve spiritüel bilgeliğini geliştirmeye başlar.  Diğer taraftan ön girdap saat yönünde döndüğü halde, koruyucu ince zar yırtıksa duygular kontrol edilemez. Birey dıştan gelen şaşırtıcı tesirlere maruz kalır. Neticede de bu Çakra bölgesinde ağrılar meydana gelir ve adrenalin tükenmişlik ortaya çıkabilir.

Eğer ön  girdap tıkanmışsa, duygular engellenecektir. Birey kendi duygularından habersiz olur. Evrendeki daha yüksek amacını anlayamaz. Eğer Hrit Çakra tıkanmışsa Svadhisthana Çakra ile Anahata Çakra arasında enerjisel bir bariyer oluşur. Svadhisthana Çakra ile Anahata Çakra aktif, fakat Hrit Çakra bloke durumunda ise bu ikisinin işlevleri arasında kopukluk meydana gelir; cinsellik sevgi ile sevgi cinsellik derinden bağlantılı değildir. Hrit Çakra insanların arasında oluşan bağlılıkla ilgilidir. İnsan yakın bir ilişki kurduğun da Hrit Çakra merkezlerinin ön girdapları arasında enerjisi bağlar oluşur. İki insan arasındaki ilişki güçlenince bağlar da güçlenmektedir. İlişki ilerleyince bağların sayısı artmaktadır. İlişki bittiğinde bu bağlar zayıflamaya başlar ve yavaş yavaş kopar. Bağların kopması acı vericidir. İlişki ne kadar, sürmüşse, bağların ayrılması da o kadar zaman alır. Hrit Çakra merkezinin arka girdabı ruhsal şifa ile ilgilidir. Bazı şifacılarda bu girdap çok aktiftir. Genellikle ön girdap saat yönünde dönüyorsa, arka girdap saat yönüne dönmektedir. Bu durumda insan evrendeki yerini anlamakta, uyumlu olmakta, kendini olduğu gibi kabul etmekte ve sağlıklı olmaktadır. Bu nedenle ön ve arka girdapların uyumlu ve dengeli çalışması çok önemlidir.

Kaynak: Büyük Üstad Akif Manaf Hocamızın “Çakra Enerji Merkezleri Bilimi” Kitabı.  

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner346

banner343

banner293

banner323