banner428

Gelen yağmur beklenen karın habercisi, müjdecisi olur, ümidindeyiz inşallah.
İnsanlar ve tüm canlılar havaya, suya, beslenmeye muhtaç. Aynı zamanda hava, su ve gıda tüm canlıların olmazsa olmazıdır. Çünkü başta insanlar ve tüm canlılar çok zaif, aciz ve güçsüz bir şekilde yaratılmışlardır.
  Allah lütuf ve keremiyle yaratıp hayat verdiği canlılara rahmetiyle içtiği suyu, teneffüs ettiği havayı ve beslendiği gıdayı da ihsanıyla göndermiştir.
Kısa bir süre yaşanan kuraklık ve susuzluk insanımızı gerçek manada korkuttu. Çünkü geçmiş tarihlerde benzeri kuraklıklar yaşanmış, büyük zorluklara, sıkıntılara, yokluk ve kıtlıklara maruz kalınmıştır. Yazılı ve sözlü tarihimizde bu sıkıntıların uzun ayrıntıları ve acıları mevcuttur. 
Kuraklık, deprem, bulaşıcı hastalıklar ve benzeri musibetlerin zuhurunda, meydana gelişinin temelinde toplumun büyük çoğunluğunun işlediği kusurları vardır. Resul-i Ekrem (asm):
“Yüce Allah, insanlar topluca günah işlediklerinde, öğüt alıp tevbe etsinler diye onlar salgın bir bela gönderir. İyiliği emretmek, kötülükten sakındırmak ilkesini terk ettiklerinde onları evlerinden dışarı çıkamayacakları duruma düşürür.
Allah’ı anmayı unuttuklarında ise dünyadan lezzet almasınlar diye ölüm korkusunu onların arasında yaygınlaştırır.” (El- Kafi, C,4, s.145)
 Günümüzde bireyler, kendilerine, topluma, çevreye ve hem de Allah’a karşı büyük saygısızlık ve haksızlık yapmaya devam etmektedir. Bu yanlıştan dönülmeli. Bizi yoktan var eden ve nimetleri ile donatan Rabbimizin koyduğu kurallara, kanunlara uyulmalı. 
Trafikte seyreden bir sürücü için kurallara uymak nasıl gerekli ise, dünya yolculuğunda seyreden insanlık için de aynı şekilde İlâhî nizama uymak zorunluluğu vardır. Eğer uyulmaz ise ağır bedellere maruz kalınır.
Doğaya, çevreye, insana ve insan haklarına sahip çıkmak, israfı içeren davranışlardan uzak durmak ve Peygamberimizi dinlemek bize ölçü olmalıdır. Vesselâm.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner357