banner368

Allah Resûlü (sallallahu aleyhi vesselem) buyurdu: "Kişiye, yalan olarak, her duyduğunu anlatması yeter!" (Ebû Hureyre radıyallahu anh.

Allah Resulü bizleri çok güzel uyarıyor, lakin bu uyarılar dikkate alınıyor mu?

Toplumda, özellikle dindar geçinen kesimde her duyduğunu söylemesi ve gerçekmiş gibi anlatması, insanımızda onarımı zor yaralar açıyor. Bu tahribata yol vermekten ve sebep olmaktan çok korkulmalı.

İşin içine siyasi tarafgirlik de girince, bu eylemin alanı, tesir ve tahrip gücü çok genişliyor ve çok artıyor. Hele bir de zarar görenler, ajitasyon ve istismar da buna alet edildi mi, ölçü hiç kalmıyor. Siyaseten veya fikren karşılarında bulunan melek gibi adamları şeytan ve hain görebiliyorlar. Kendi siyasi fikirlerine taraf olanları veya ortak hasım olarak seçtikleri siyasi güce hücum edenleri, zalim ve hain bile olsalar, melek gibi görebilme anlayışı hâkim oluyor. Bu anlayış, toplumu, ülkeyi ve milleti felakete sürükler. Tarihimiz bu acı olaylarla doludur.

Hükümet, toplumda eleştiri gören uygulamaları, bu eleştirilere maruz kalan siyasileri ve bürokratları mercek altına almalıdır. Gereken tedbirler de açıkça alınmalı ki, toplum ikna olsun ve rahatlasın ki, bölünmelere yol açılmasın, 2023 hedefleri askıda kalmasın ve akamete uğramasın.

İslâmî kaynaklar ve âlimlerimiz bu konuda bize yol göstermiştir. Zaaflarımıza, çektiğimiz acılara yenik düşmememiz için bizleri uyarmışlar ve doğru yolu göstermişlerdir.

“Tarafgirlik eğer hak namına olsa, haklılara melce' olabilir. Fakat şimdiki gibi garazkârane, nefis hesabına olan tarafgirlik, haksızlara melce'/kaynakdır ki; onlara nokta-i istinad teşkil eder. (Haksız olan tarafa güç katar.) Çünkü garazkârane tarafgirlik eden bir adama şeytan gelse, onun fikrine yardım edip taraftarlık gösterse, o adam o şeytana rahmet okuyacak. Eğer mukabil tarafa melek gibi bir adam gelse, ona hâşâ lanet okuyacak derecede bir haksızlık gösterecek.” Mektubat ( 268 )

Ülkede bu acı olaylar yaşanmaktadır. Gezip dolaştığımızda toplumun içinde böyle bir yapılanmayı görmekteyiz. Bize düşen Allah için sevmek, Allah için nefret etmek olmalı. İşlerimizi, kanaatlerimizi tartışma zeminine girmeden  Allah için açıklamak, milletin ve ülkenin selametini, huzurunu korumak esas gayemiz olmalı. Ülkede huzuru kaybedersek hiçbir hak ve hukuk kalmaz. Vesselam.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner369

banner377