banner344

Her insanda korku var. Korku bize çocukluktan öcülerle başlayıp daha sonra bunu yerini yetişkinlik sürecinde hayatta kalma unsurları almıştır. Bunların başında gelen işsiz olmak, evsiz kalmak, temel besinlerin bulunamama endişesi toplamında ve temelinde ölüm korku silsilesini oluşturuyor. Korku durumunu en iyi şekilde görmemizi ve onu aşamamız için bize ışık tutan önemli bir eser Akif Manaf Hocamızın Korku Nedir ve Nasıl Korkusuz Olunur? Kitabı dır. Bur kitapta korkularınız ile ilgili tüm sorularınıza cevaplar bulabilirsiniz. Bende bu kitaptan kısa bir alıntı ile yazıma devam edeceğim. Okuyup hep birlikte korkularımızı asalım.

“  Bir çocuğa önce korkular dayatılıyor. Toplum önce bireyi korkuların altına canlı canlı gömüyor sonra da cesur olmasını tavsiye ediyor. Fakat birey bu tavsiyede uyanıyor çünkü korkuyor ama “korkak” damgasını yememek için bir maske kullanıyor ve korkularını saklıyor.

Bu huzursuzluğa ve endişelere neden oluyor çünkü birey olmadığı şey olmaya çalışıyor yani korkuyor ama  korkusuz görünmeye çalışıyor. Birey korkularını saklamak için başka biri olmaya çalışıyor ve kendinden kaçıyor.

Aslında birey korkudan kaçıyor ama sonuç olarak Kendinden kaçıyor ve korktuğu için kendinden nefret etmeye başlıyor. Bu psikolojik tahribata neden oluyor. Birey kendinden o kadar kaçıyor ki, gerçekten kim olduğunu unutuyor.

Bu unutkanlık korkulara neden oluyor çünkü gerçek özünü unutunca daha çok korkmaya başlıyorsun. Yani korkulardan korkmak daha çok korkmana neden olacak. Bu kısır bir döngüdür ve ıstırap yoldur.

Birey korkuyor, korkusunu belli etmekten korkuyor ve korkusunu belli etmemek için maskeler kullanıyor. Sonra da maskenin düşmesinden  korkuyor vs. Korkuları saklama ihtiyacı toplumun baskısı yüzünden ortaya çıkıyor.

Birey korkuyor ama cesur maskesi kullanıyor. Sonra da bu maskenin  düşmesinden korkuyor yani korkuları artıyor. O yüzde maske kullanmayı bırak – korkuların azalmaya başlayacaktır. Korkak olmaktan korkma – cesaretli olacaksın.

Korkusunu itiraf et cesaretin artmaya ve korkuların azalmaya başlayacaktır.”

DİLERİM HERKES KORKULARINDAN ARINIR VE CESUR OLUR...

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner346

banner343

banner293

banner323