İnsanı ve toplumu huzura kavuşturan muhabbet yani sevgidir. Fakat huzursuz ve mutsuz eden ise nefret duygusu yani düşmanlık eylemi ve sıfatıdır.

“Evet, nasıl ki muhabbet sıfatı, muhabbete layıktır; öyle de adavet(düşmanlık) hasleti, her şeyden evvel kendisi adavete layıktır.” der Bediüzzaman Hazretleri. “Eğer hasmını mağlup etmek istersen, fenalığına karşı iyilikle mukabele et. Çünkü eğer fenalıkla mukabele edersen, husumet tezayüt eder. Zahiren mağlup bile olsa, kalben kin bağlar, adaveti idame eder. Eğer iyilikle mukabele etse, nedamet eder; sana dost olur.”(1)

Sevgi ve samimiyetin, şefkatle yaklaşımın çözemeyeceği bir problem, aşamayacağı bir engel yoktur.

Yaratılışı gereği tek başına hayat sürdüremeyen, toplu halde ve birlikte yaşamaya muhtaçtır ve mecbur olan insanlar, birbirlerini sevmek zorundadır. Bu sevgiyi kalbinde taşımadıkça ve samimi sevmedikçe huzuru yakalayamaz. Çünkü sevgi ile nefret birlikte bulunamaz, aynı mekânı paylaşamaz. Aydınlık ile karanlık gibi, biri gelince diğeri gider, yok olur.

Birlikte yaşamaya mecbur olduğumuz ve yardımlarına ihtiyaç duyduğumuz insanları sevmeyi, saymayı gerektiren pek çok sebepler var. İhtiyacımız olan ekmeğe, giyecek elbiseye sahip olmak ve ihtiyaçlarımızı giderebilmek için insanoğlu çok ellere muhtaçtır.

Günümüz medeniyeti, fikirlerin dayanışması, düşüncelerin paylaşımı ve birbirini tamamlaması ile bu ihtiyaçlar giderilmiş ve mevcut güzellikler elde edilmiştir. Huzur ve güvenin, sahip olunan güzelliklerin devamı da muhabbet ve dayanışma ile mümkün olacaktır.  Yaşanan acılar, çekilen sıkıntılar, savaşlar ve sömür ve katliamlar ise nefret duygusunun ve sevgisizliğin verdiği acılardır.

“Benim meşrebim; muhabbete muhabbet etmektir, husumete husumet etmektir. Yani dünyada en sevdiğim şey muhabbet ve en darıldığım şey de husumet ve adavettir.”(2)

Kalbimizde sevgiyi yaşatmak ve nefrete yer vermemek temel prensibiz olmalı. Vesselâm.

  1. Bediüzzaman said Nursi/Mektubat

      2- Bediüzzaman Said Nursi/Münazarat

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner369

banner357