Abdullah Erin (d. 1969; SavurMardin), Türk bürokratİçişleri Bakanlığı Başdanışmanı, Mülkiye Başmüfettişi ve Adıyaman valisi.
ERKEN YAŞAM
1969 yılında Mardin ili Savur İlçesi Gölbaşı köyünde doğdu. 1986 yılında Midyat Lisesini ve 1991 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü'nü tamamladı.
KARIYERI
Üniversite son sınıfta ÇİTOSAN’ın mecburi hizmet karşılığı verdiği bursu almaya hak kazandı ve üniversiteyi bitirdikten hemen sonra Kurtalan Çimento Fabrikası'nda memuriyet hayatına başladı.
1992 yılında girdiği Kaymakamlık sınavını kazanarak Mülki İdare Mesleğine girdi. Staj döneminin bir yılını İngiltere’ninBournemouth ve Salisbury şehirlerindeki üniversite ve dil okullarında, grup başkanı olarak, genel İngilizce ve sosyal politika alanında çalışmalar yaparak geçirdi.
1992-1995 yıllarını kapsayan kaymakam adaylığı stajını, 62 kişi içinde dönem ikincisi olarak bitirdi. Başarısından dolayı kuraya katılmadan, kendi isteğiyle seçtiği Tefenni ilçesi, Burdur ilinde Kaymakamlık görevine başladı. Ardından sırasıylaGülşehir Kaymakam Vekilliği, Doğanşar Kaymakamlığı, Bayburt Vali Yardımcılığı, Şırnak Vali Yardımcılığı Habur Mülki İdare Amiri görevlerinde bulundu.
2001 yılında girdiği yabancı dil sınavından aldığı başarılı sonuç üzerine, Bakanlık tarafından Yüksek Lisans yapmak üzere İngiltere’ye gönderilmeye hak kazanan 10 mülki idare amiri arasında yer aldı. İngiltere Nottingham Üniversitesi Sosyoloji ve Sosyal Politika Fakültesi'ndeki yüksek lisans eğitimini, ‘ÜSTÜN BAŞARILI’ derecesi ile bitirdi.
İngiltere dönüşü; Ermenek Kaymakamlığı, Taşköprü Kaymakamlığı ve Cizre Kaymakamlığı yaptıktan sonra, 2005 yılında açılan Mülkiye Müfettişliği sınavını kazandı ve 2005-2009 yılları arasında Mülkiye Başmüfettişi olarak görev yaptı.
2009 Haziran ayında BatmanMardinSiirt ve Şırnak illerini kapsayan Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreterliği’ne (DİKA) atandı. Kurucu Genel Sekreter olarak kısa sürede kuruluş ve kurumsallaşma çalışmalarını ve 4 ilde teşkilatlanmasını tamamladığı Ajans’ın, birçok alanda Türkiye’deki en iyi ilk üç ajans arasında yer almasını sağladı.Bu süreçte, bölgenin sosyo-ekonomik kalkınmasını sağlamaya dönük gelişme planları ve çok sayıda stratejik rapor ve dokümanın hazırlanması çalışmalarına öncülük etti. Ayrıca Genel Sekreterliğini yaptığı Ajans’ın ulusal ve uluslararası mali destek programlarının başarıyla uygulanmasını sağlayarak, Mardin’in ekonomik ve sosyal yapısına önemli katkılar yapan birçok projenin hayata geçirilmesine yardımcı oldu.
2012 yılında Kalkınma Ajansı Genel Sekreterliği'nden ayrılarak tekrar Mülkiye Başmüfettişliğine döndü. CumhurbaşkanlığıDevlet Denetleme Kurulu’nun ‘Türkiye’nin Kalkınma Ajansları Uygulamasının Değerlendirilmesi’ konulu inceleme araştırma raporunun hazırlanması çalışmalarına katıldı. 2013 yılı Şubat ayından itibaren de iki yıl boyunca İçişleri Bakanlığı'nda Başdanışmanlık görevinde bulundu. İngiltere ve Danimarka gibi ülkeler ile Türkiyede’ki çeşitli üniversite ve STK’ların; sosyal ve ekonomik politikalar, kamu yönetiminin yeniden yapılanması, insan hakları, kalkınma, yoksulluk, planlama gibi alanlarda düzenledikleri özel kurs ve seminerlere katıldı. ABD Dışişleri Bakanlığı'nın davetlisi olarak bir ay süre ile ‘Kamu-özel sektör işbirliğinin geliştirilmesi’ modelleri ile ilgili inceleme-araştırma programında yer aldı. Ayrıca, İsveçİspanyaBirleşik Arap EmirlikleriSuriye ve Irak gibi bir çok ülkede çeşitli alanlarda incelemelerde bulundu.
1 Haziran 2016 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan 2016/8864 sayılı valiler kararnamesi ile Adıyaman Valisi olarak atandı.