Şefkatin verdiği acı, duyulan sevgi kadar büyük olur. Bu ateşi söndürmenin yolu bilinmez ise düştüğü yeri amansız yakar. Peki, şefkatin verdiği acı nasıl giderilir ve ateşi nasıl söndürülür?

Şefkatin en önde kahramanları olan anneler, evlatlarına karşı duydukları bu şefkat ile hayatlarını seve seve tehlikeye atarlar. Bir tavuğun, civcivlerini koruması için insana, hayvana saldırması, hayatını tehlikeye atması; aç olan anne aslanın, büyük zorluklar ile yakaladığı avını yemeyip yavrularına yedirmesi annelik şefkatini göstermektedir.

İşte bu şiddetli şefkat, annelerde ayrılık acısını dayanılmaz hale getiriyor ve büyük acıları yaşatıyor, yüreklerini yakıyor... Böyle şefkatle yoğrulmuş olan anneler, çocuklarını kaybedince duydukları acı, yaşadıkları üzüntü ve yüreklerini yakan ateş ne ile ve nasıl söndürüle bilinir? Kardeşini veya ebeveynini kaybeden nazik ruhlu çocukların acıları nasıl giderilir? Dünyada mazlum ve masum olan güçsüz insanların mağduriyeti nasıl giderilir, yüreklerindeki kor ateş ne ile söndürülür? İşte dinmeyen bu ateşi ancak Allah ve ahiret inancı, cennet müjdesi ve cehennem azabı giderebilir.

Sevgi ve şefkatin en üst limitine(maksimum) sahip olan annelerin yavrularından ayrılmaları, sevgilerinden daha büyük acılar çektirir. Bu sebepten anneler, önce kendilerine ve en sevdiği evlatlarına Allah ve ahiret inancını, ebedi saadetin yolunu öğretmeli ve yaşama biçimini kazandırmalıdır. Ebedi âlemde, sonsuza kadar birlikte yaşamak müjdesi, ne büyük bir lütuf ve kazanım inanan insanlar için… İzahı olmayan İlâhî bir lütuf...

Eğer ebedi âlem, cennet ve cehennem olmazsa, dünya ve dünya içindekilerinin hiçbir anlamı kalmaz. Biten, son bulan hiçbir şey insana haz vermez, tatmin edemez. Dünyadaki ayrılıktan gelen çekilmez acıların ahirette cennet müjdesi ile giderileceğini peygamberler ve ellerinde doğruluklarını tasdik eden semavi kitaplarla bize haber veriyorlar.

Ayrılıktan gelen acıları giderecek ve iki dünya saadetini kazandıracak gayret ve çabaların gösterilmesi ümidi ve gayreti ile Kurban Bayramımızı tebrik ediyoruz. Bayramın hayırlara vesile olması dileği ile… Vesselam.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner440

banner357