banner354
banner368

Değerli Basın Mensupları;

Memur-Sen Konfederasyonuna bağlı, Ulaştırma Memur-Sen olarak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatı, TCDD, Bağlı Ortaklıklar, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyet göstermekteyiz.

Değerli Basın Mensupları;

Memur-Sen Konfederasyonuna bağlı, Ulaştırma Memur-Sen olarak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatı, TCDD, Bağlı Ortaklıklar, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyet göstermekteyiz.

23 Aralık 2012 Pazar 18:28
298 Okunma
Değerli Basın Mensupları;
Bugün teşkilat turnelerimiz kapsamında Adıyaman’dayız;
Memur Sen ve bağlı sendikalar ve Genel yetkimiz…
2012 yılı Haziran ayı itibarı ile Ulaştırma Memur Sen olarak Ulaştırma Hizmet kolunda Genel yetkili sendika olduk.
Toplu sözleşme yılımız. Çalıştay yaparak toplu sözleşmeye hazırlanacağız.
Ulaştırma çalışanlarının sorunlarını masaya taşıyacağız.
Adıyaman ilimizde Karayolu ve Havayolu olarak ulaşım hizmeti verilmektedir. İl dahilinde Gölbaşı İlçesine kadar gelen Demiryolu tahminen 60 klm. Mesafe olmasına rağmen gelen tüm siyasiler tarafından kör bakıldığından bugüne kadar ihmal edilmiştir.
Bir ile ulaşım imkânları ne kadar çeşitli olursa, kara, hava, Adıyaman’da deniz olmadığından deniz hariç, demiryollarının gelişmişliği o ilin yaşayanlarını ve ekonomisini etkiler.
Son 10 yılda ülkemiz siyasetinin ulaşım politikalarına olumlu bakışı sayesinde ulaşım imkânları gelişmiştir. Hemen hemen her ilimize yapılan Havalimanlarıyla her bir vatandaşımız Uçak yolculuğu ve konforuyla tanışmıştır. Bu konfor Hızlı tren hatlarının gelişmesiyle YHT sayesinde Ülkemizin 2023 vizyonuna uygun olarak inşallah her ilimize ve her vatandaşımıza hızlı tren yolculuğu yapmakta nasip olur. Bu arada karayollarında duble yolları da yabana atmamak gerekir.
Velhasıl kelam Ulaşım hayatımızda önemli bir yer tutmaktadır bu unutulmamalıdır.
DHMİ çalışanları arasında son dönemde havacılık tazminatı avans uygulaması çıkan YPK kararı sonucunda gruplar arasında ve her grubun kendi içinde de farklılıklar yaratmış haksız bir ödeme tablosuna sebep olmuştur. Bu durum DHMİ çalışanlarını da huzursuz etmiştir. Yanlış olan bu uygulamanın düzeltilmesi için sendikamız hukuk bürosu tarafından Danıştay’a dava açılmıştır. Dava sürecinde ek ödemelerin mahsup edilmesi, rapor paralarının kesilmesi ile gruplar arasında bulunan orantısızlığın düzeltilmesi gündeme getirilmiş tarafımızdan takip edilmektedir.
DHMİ çalışanları arasında ARFF memurlarının yardımcı hizmetler sınıfından Genel İdari hizmetler sınıfına geçmesi bu yıl Memur Sen sayesinde olmuştur. Bundan sonra ARFF çalışanlarının teknik hizmetler sınıfına geçmesi çabalarımızda devam edecektir.
TCDD çalışanlarını da yakından ilgilendiren bir YPK kararı geçen yıl çıkmış TCDD çalışanlarını huzursuz etmiştir. Bu kurumlarda 399 sayılı Kanun hükmünde Kararnameye göre II Sayılı cetvele tabi olarak çalışan sözleşmeli personellerin temel ücretleri her yıl YPK Kararlarıyla düzenlenmektedir. YPK Kararları bu yıla kadar normal seyrinde her yıl Temmuz ayı sonuna kadar açıklanmakta ve çalışanların temel ücretlerine yansıtılmaktaydı. Ancak 2008 yılından bu yana çıkmış olan YPK kararları maalesef kurumlar ve unvanlar arası ücretlerde farklılıkları gidermemiş aradaki uçurumu daha da arttırmıştır. En son çıkan 2011 YPK kararıyla da durum daha da kötü bir mecraya gitmiştir. Bu uygulamalar sonucunda ulaştırma çalışanları arasında iş barışı ve çalışma huzuru da bozulmuştur.
Son olarak 2011 yılı sonlarına doğru çıkan YPK kararı sonucunda temel ücretleri tavana takılan ve % 5 skala ayarlamasından faydalanamayan 15 unvan hakkında TCDD Genel Müdürlüğü tarafından Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına yazı yazılması sendikamız tarafından bu unvan gruplarında bulunan çalışanların mağduriyetlerinin giderilmesi talep edilmiştir.
Bu ziyaretler sonucunda özellikle YPK’nın sekretaryasını yapan Kalkınma Bakanlığı ile defalarca görüşülmüş, Ek bir YPK kararı çıkarıldığı takdirde çalışanların mağduriyetlerinin bir nebze olsun giderileceği tarafımızca bildirilmiştir.
2012 yılının sonuna geldiğimiz şu günlerde aradan tam bir yıl geçmesine rağmen beklenen ve halen çıkmayan ek bir YPK Kararından dolayı, çalışanların beklentileri karamsarlığa dönüşmüştür.
Yapılan görüşmelerde Kalkınma Bakanlığı yetkililerinin istemezük tavırları biz çalışanları rahatsız edici boyutlara gelmiştir. Bu süreç sendikalar kanunu ve Toplu sözleşme yasası çıkmadan önce talep ve takip edilen ek YPK süreci olduğu için bu hakkımızın arada kaynatılmamasını, bir defaya mahsus olmak üzere YPK’nın bir an evvel toplanarak Demiryollarında ve Devlet Hava Meydanları dâhil olmak üzere Ulaştırma Bakanlığı birimlerinde çalışan en az 10.000 kişiyi ilgilendiren düzenlemelerin yapılarak çalışanların mağduriyetlerinin giderilmesini buradan talep ediyoruz.
Tüm çalışanların beklentisi de bu yöndedir.
2010 yılında yapılan Toplu Görüşme döneminden, toplu sözleşme dönemine geçişin yapıldığı şu günlere kadar Memur Sen olarak tavrımız nettir. Talebimiz 5 grup olan temel ücretlerin 3 gruba düşürülmesidir.
 
 
Son Güncelleme: 23.12.2012 18:28
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner346

banner357