banner472

banner473

banner474

banner369

Sanko Üniversitesi’nin Liseli Konukları

Mehmet Emin Er Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri, Üniversitenin Birimlerini İnceledi

Sanko Üniversitesi’nin Liseli Konukları

Gaziantep Mehmet Emin Er Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi 12’nci sınıf öğrencileri, rehber öğretmenleri Yasemin Yıldız, Ahmet Saka ve İfakat Dikici eşliğinde SANKO Üniversitesi’ni ziyaret etti.

Üniversite ortamını görmek ve verilen eğitime ilişkin bilgi almak için gelen öğrencilere, akademisyenler tarafından bilgilendirme yapıldı.

Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Arzu Demirgüç, fizyoterapistliğin, doğumdan ölüme kadar sağlıklı ve yaşlı her yaştaki kişiye el uzatabilen bir meslek olduğuna dikkat çekti.

Fizyoterapistlik mesleğinin pediatrik, kardiyopulmoner, ortopedik, nörolojik rehabilitasyon, sporcu sağlığı gibi çok farklı özelleşme alanları ile geniş istihdam olanağı bulunduğunu anlatan Prof. Dr. Demirgüç, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümünün SANKO Üniversitesi Hastanesi’yle de güçlü bir eğitim fırsatı sağladığının altını çizdi.

Tıp Fakültesi Fizyoloji Ana Bilim Dalı’ndan Öğr. Gör. Zeynep Rumeysa Yoldaş ise fakültenin 2021-2022 akademik yılı sonunda üçüncü dönem mezunlarını vereceğini söyledi.

ÖĞR. GÖR. ZEYNEP RUMEYSA YOLDAŞ

Öğrencilerinin mezuniyet sonrası Tıpta Uzmanlık Sınavında gösterdikleri derecelerle kendilerini mutlu ettiklerini belirten Öğr. Gör. Yoldaş, akademik kadro anlamında çok iyi durumda olduklarına vurgu yaptı.

Üniversite yerleşkesinin şehrin merkezinde olması ve yanında SANKO Üniversitesi Hastanesi’nin olmasının ulaşım ve kolaylığı sağladığını anlatan Öğr. Gör. Yoldaş, şunları kaydetti:

“Tıp Fakültemizde uygulanan mezuniyet öncesi eğitimin ilk yılından itibaren Temel Tıp Bilimlerinin, Dahili ve Cerrahi Tıp bilimleriyle entegre oluşu Sanko Üniversitesi Tıp Fakültesi kimliğimizi güçlendirmektedir. Siz değerli gençlerin hayatlarına, sağlık teması altındaki hayallerinize yön vermek üzere SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi olarak her zaman yanınızdayız.”

DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL POLAT

Hemşirelik Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Sibel Polat da tarihi çok eskilere dayanan hemşirelik mesleğinin; bireyin, ailenin ve toplumun sağlığını koruma, geliştirme ve iyileştirme sürecinde çok önemli bir yeri bulunduğunu bildirdi.

Pandemi döneminde, hemşirelik mesleğinin ne kadar önemli bir rolü olduğunun bir kez daha ortaya çıktığını anımsatan Dr. Öğr. Üyesi Polat, şöyle devam etti:

“Hemşirelik mesleği, lisans eğitimi sonrasında, öğrencilerin ilgi alanlarına göre, yüksek lisans yaparak uzmanlaşma imkanı sağlamaktadır. Üniversitemizde Lisansüstü Eğitim Enstitüsü’nde yüksek lisans eğitimi de verilmektedir.

Mezunlarımız, sadece hastanelerde değil, okul sağlığı ve işçi sağlığı hemşireliği, aile sağlığı merkezi, toplum ruh sağlığı merkezi, huzurevi vb. alanlarda ve üniversitelerde akademisyen olarak çalışabilmektedir.”

ÖĞR. GÖR. FUNDA ESİN FAKILI

Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden Öğr. Gör. Funda Esin Fakılı, aday öğrencilere bölüm, akademik kadro, çalışma alanları, iş olanakları ve eğitim süresince alacakları eğitim hakkında bilgi verdi, paydaşlarla yapılan çalışmalar ve kulüp etkinlikleri konusunda da örnekler sundu.

DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET ARI YILMAZ

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu İlk ve Acil Yardım Programı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Demet Arı Yılmaz, “Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu İlk ve Acil Yardım Programı ülkemizin sağlık gereksinimlerini karşılayabilecek, sağlık alanında güncel bilgi ve teknolojiyi takip edebilen, acil sağlık hizmetine yönelik uygulamaları ile toplum sağlığına katkıda bulunan donanımlı acil tıp teknikerleri yetiştirebilmektir” diye konuştu.

Bölümün uygulamalı derslerinin Mesleki Beceri Laboratuvarında birebir uygulama şeklinde ve uygulama basamaklarında performansa göre değerlendirmelerin hazır uygulama basamağı değerlendirme ölçekleri üzerinden yapıldığını vurgulayan Dr. Öğr. Üyesi Yılmaz, “Öğrencilerimiz mankenler ve simülatör üzerinde uygulamaya yönelik hedeflenen yetkinliğe ulaştıktan sonra acil serviste önce gözlem yapmaktadır ve sonra denetim altında uygulamalara dahil olmaktadır” ifadelerine yer verdi.

Üniversitenin alt yapısı ve kaynaklarının öğrencilerin hedeflenen yeterliklere ulaşması için kullanıldığına işaret eden Dr. Öğr. Üyesi Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Geniş veri tabanına sahip kütüphanemiz, teknolojik donanımlı laboratuvarlarımız ve tam donanımlı hastanemizle öğrencilerimizin en iyi şekilde yetişmesi için elimizden geleni hep birlikte yapmaya çalışmaktayız. Üniversitemiz ulusal ve uluslararası bilim insanları ile öğrencilerimizi bir araya getirerek öğrencilerimizin mesleki gelişimlerine katkıda bulunmaktadır. Programdan mezun olan öğrencilerimiz gerek devlet gerekse özel sektörde; acil servislerde, 112 komuta merkezlerinde, ambulans hizmetlerinde rahatlıkla istihdam imkânı bulabilmektedirler.”

DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALİ İKİDAĞ

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Programı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Ali İkidağ, şu bilgileri paylaştı:

“Bölümümüz bölgemizdeki ilk tıbbi görüntüleme teknikleri bölümüdür. SANKO Üniversitesi Hastanesi, yatak kapasitesi başta olmak üzere birçok kriterde tek çatı altında ülkemizin en büyük özel hastanesidir. Radyoloji bölümümüzde son teknolojik cihazlarla tüm radyolojik incelemeler yapılmaktadır. Güçlü akademik kadromuzla, bölümümüzdeki öğrencilere radyografi, mammografi, BT, MRG, kemik mineral dansiometresi gibi temel ve sofistike radyolojik incelemeleri uygulama becerisi kazandırmaktır.

Sağlık sektöründe tıbbi görüntüleme teknikerlerine çok fazla ihtiyaç bulunmaktadır. Mezunlarınızın tüm radyolojik tanı ve tedavi ünitelerinde, üstün bilgi ve beceriye sahip olarak görev yapmalarını hedefliyoruz. Öğrencilerimiz mezun olduklarında özel ve kamu kuruluşlarındaki radyoloji ve nükleer tıp bölümlerinin yani sıra, özel görüntüleme merkezlerinde görev yapabileceklerdir. Ön lisans mezunlarımız, isterlerse ÖSYM tarafından düzenlenen dikey geçiş sınavına girebilir, başarılı olmaları halinde lisans eğitimi yapmaya hak kazanabilirler.”

DR. ÖĞR. ÜYESİ DAMLA USALAN SARIGÜNEY

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Anestezi Programı Dr. Öğr. Üyesi Damla Usalan Sarıgüney ise anestezi bölümünün iki yıllık lisans programı olduğunu ve ilk yıl teorik ikinci yıl pratik derslerin ağırlıklı olarak işlendiğini ifade etti.

Bölümü bitiren öğrencilerin “anestezi teknikeri” unvanıyla mezun olduklarını kaydeden Dr. Öğr. Üyesi Sarıgüney, özetle şu bilgileri anlattı:

“Birincil görevleri ameliyathanelerdedir, ameliyat olan hastaların başından sonuna kadar anestezi uygulaması ve yönetiminden sorumludurlar. Ameliyathane dışında uygulanan bazı işlemlerde de yine hastalara anestezi uygulaması yaparlar. Hastalara yapılan acil ve hayati müdahalelerde hekimin yanında yardımcı sağlık personeli hatta hekimin sağ kolu olarak yer alırlar.

Mezunlar ameliyathaneler başta olmak üzere her türlü yoğun bakım ve acil servislerde çalışma olanağına sahiptir. Anestezi teknikerliği sağlık eğitimi alan diğer yardımcı sağlık personeline göre daha fazla hız, beceri ve uyanıklık gerektiren çok özel bir bölümdür. İnsan hayatına ve hayati fonksiyonlarına doğrudan müdahale edebilen bu anlamda da çok kutsal ve değeli bir branştır.”

ÖĞR. GÖR. LEVENT BOSTANCI

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Ameliyathane Hizmetleri Programı’ndan Öğr. Gör. Levent Bostancı, Ameliyathane Hizmetleri Programı’nda ameliyathaneye yönelik mesleki derslerin teorik ve pratik olarak yapıldığını belirtti.

“Amacımız, ameliyathane ortamında kullandığımız tüm alet ve malzemenin ameliyata hazır durumda bulundurulması, cerrahi ekibine malzemenin sağlanmasını, ameliyatın özelliğine göre ameliyathane ortamının uygun hale getirilmesini sağlayan yardımcı cerrahi sağlık personeli yetiştirmektir” diyen Öğr. Gör. Bostancı, ameliyathane uygulamalarının, ameliyathane teknolojisi ve mesleki temel tekniklerin ameliyathanelerde ve laboratuvarlarda uygulamalı olarak yapıldığını hatırlattı.

Öğrenciler, Tıp Fakültesi Anatomi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özdemir Sevinç, Laboratuvar Sorumlusu Nilay Uçar, Öğr. Gör. Funda Esin Fakılı, Hemşirelik Bölümünden Öğr. Gör. Zeynep Doğan’dan bölümlere ait laboratuvarlar ve uygulamalar konusunda bilgiler aldı.

Tanıtım Ofisi Sorumlusu Sema Tavşancıl’ın, öğrenci kulüpleri, üniversitenin burs ve imkanları hakkında öğrencileri bilgilendirmesinin ardında birlikte fotoğraf çekimi ile ziyaret son buldu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner359
-5
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
jethaber.com.tr Haber Sitesini Nasıl Buluyorsunuz
jethaber.com.tr Haber Sitesini Nasıl Buluyorsunuz
Namaz Vakti 20 Ocak 2022
İmsak 06:07
Güneş 07:32
Öğle 12:43
İkindi 15:21
Akşam 17:43
Yatsı 19:03
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 22 51
2. Konyaspor 21 42
3. Fenerbahçe 22 36
4. Beşiktaş 22 35
5. Hatayspor 21 35
6. Başakşehir 21 34
7. Adana Demirspor 22 34
8. Alanyaspor 21 32
9. Kayserispor 22 31
10. Gaziantep FK 21 31
11. Sivasspor 22 30
12. Karagümrük 22 30
13. Galatasaray 21 27
14. Giresunspor 22 26
15. Göztepe 22 24
16. Antalyaspor 21 23
17. Kasımpaşa 21 21
18. Altay 22 18
19. Rizespor 21 18
20. Ö.K Yeni Malatya 21 15
Takımlar O P
1. Ümraniye 20 42
2. Ankaragücü 20 42
3. Erzurumspor 20 38
4. Eyüpspor 20 36
5. Bandırmaspor 20 33
6. İstanbulspor 20 33
7. Adanaspor 20 32
8. Samsunspor 19 30
9. Tuzlaspor 20 27
10. Gençlerbirliği 20 26
11. Manisa Futbol Kulübü 20 25
12. Boluspor 19 24
13. Kocaelispor 20 24
14. Keçiörengücü 20 23
15. Menemen Belediyespor 20 23
16. Altınordu 20 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 20 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 22 56
2. Liverpool 21 45
3. Chelsea 23 44
4. West Ham United 22 37
5. Tottenham 19 36
6. Arsenal 20 35
7. M. United 21 35
8. Wolverhampton Wanderers 20 31
9. Brighton 21 29
10. Leicester City 19 25
11. Crystal Palace 21 24
12. Southampton 21 24
13. Aston Villa 20 23
14. Brentford 22 23
15. Leeds United 20 22
16. Everton 19 19
17. Watford 19 14
18. Norwich City 21 13
19. Newcastle 20 12
20. Burnley 17 11
Takımlar O P
1. Real Madrid 21 49
2. Sevilla 21 45
3. Real Betis 21 37
4. Atletico Madrid 20 33
5. Real Sociedad 20 33
6. Barcelona 20 32
7. Rayo Vallecano 20 31
8. Villarreal 21 29
9. Valencia 21 29
10. Athletic Bilbao 21 28
11. Espanyol 21 27
12. Celta Vigo 21 26
13. Osasuna 21 25
14. Granada 20 24
15. Elche 21 22
16. Mallorca 20 20
17. Getafe 20 18
18. Deportivo Alaves 21 17
19. Cadiz 21 15
20. Levante 20 11
Günün Karikatürü Tümü