banner354

Adıyaman’da ahilik haftası kutlandı.

Ahilik Haftası Kutlamaları çerçevesinde Adıyaman tarihi Tuz Hanı’nda çeşitli etkinlikler düzenlendi. Adıyaman Valiliği önünde Atatürk Büstüne çelenk bırakılarak başlanılan etkinlikler tarihi Tuz Hanı’nda devam etti.

Adıyaman’da ahilik haftası kutlandı.

Ahilik Haftası Kutlamaları çerçevesinde Adıyaman tarihi Tuz Hanı’nda çeşitli etkinlikler düzenlendi. Adıyaman Valiliği önünde Atatürk Büstüne çelenk bırakılarak başlanılan etkinlikler tarihi Tuz Hanı’nda devam etti.

19 Eylül 2011 Pazartesi 17:11
2927 Okunma
Adıyaman’da ahilik haftası kutlandı.
Adıyaman tarihi Tuz Hanındaki törene Adıyaman Vali Yardımcısı Yakup Güney, Belediye Başkanı Necip Büyükaslan, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Talha Gönüllü, Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı Mustafa Salman, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Uslu, İl Genel Meclis Başkanı Necmi Baykan, kurum müdürleri ve esnaflar katıldı.
 
            Programın açılış konuşmasını Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü M. Sait Uluçay yaparak, Ahiliğin tarihinden bahsetti. Uluçay konuşmasında “ Osmanlı Devletinin kuruluşunda da büyük rol üstlenen ahi birlikleri, Müslüman Türk toplumunun ekonomik, sosyal ve kültürel hayatını tanzim eden önemli bir kurum olarak yüzyıllarca varlığını sürdürdüğünü ifade etti. .

           Daha sonra kürsüye gelen Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı Mustafa Salman, Ahilik Haftası kutlamalarının Adıyaman’da bu yıl 4.sünü düzenlediklerini belirterek, Ahilik kültür ve felsefesinin toplumsal yaşamın ortak paydası olan insanı esas aldığını söyledi. Mustafa Salman konuşmasında, “İnsanlar arasındaki ticari ve toplumsal ilişkilerde, dürüstlük, güvenilirlik, iş meslek ahlakına saygı, hak ve hukuka riayet etme, saygılı, şefkatli, cömert ve güler yüzlü olma ilkeleri esas alınmıştır. Bu insanı değerler toplum tarafından bir yaşam tarzı olarak kabul edilmiştir. Ahilik vizyonu diğer ülkelere örnek olmuştur” dedi.
 
             Ahilik kültürü insana saygı ve sevgiyi işleyen haksız rekabeti ortadan kaldıran sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı sağlayan, kaliteli üretimi benimseyen ve teşvik eden bir teşkilattır” diyen Belediye Başkanı Necip Büyükaslan ise, Türk milletinin zengin kültürüne işaret etti.
 
           Daha sonra kürsüye gelen Vali Yardımcısı Yakup Güney ise konuşmasında, “Ahiliğin bu topraklarda doğmuş, yaşamış ve yeşermiş gelenekler bütünü olduğunu belirterek, Ahiliğin temelinde doğruluk vardır. Dürüstlük vardır. Adil olmak vardır. Kendini yetiştirmek ve liyakat vardır. Bu açıdan baktığımızda biz ilkeleri ve gelenekleri sürdürmek için ahilik haftasını her yıl düzenli olarak kutluyoruz ve bu geleneği yaşatmaya çalışıyoruz” dedi.
 
           Konuşmalar sonrasında Adıyaman Belediyesi Halkoyunları ekibi folklor gösterisi sundu. Daha sonra Adıyaman Üniversitesi Öğrencileri tarafından hazırlanan ‘Şed Kuşanma’ gösterisi sunuldu.   Mesleki Eğitim Merkezi’nde ki mesleki kurslarda başarılı olan öğrencilere ve el sanatlarında uzun yıllar emek veren esnafa altın hediye edildi. Yılın Ahisi olarak seçilen çeyizci Hayriye SEVER’e Adıyaman Vali Yardımcısı Yakup Güney altın hediye etti. Programın sonunda davetlilere pilav ikram edildi.
Son Güncelleme: 19.09.2011 17:11
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner346

banner293

banner323

banner357